All about LEDs

Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: All about LEDs

Mesaj de dedant68 »

In noaptea acesta la iesire din Bucuresti in drumul spre casa (Padurea Vlasia). Nu sunt chiar reusite foto :mrgreen: Realitatea este mult mai ok!
Fişiere ataşate
Faza lunga.jpg
Faza scurta(Intalnire).jpg
Faza lunga(Drum).jpg
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: All about LEDs

Mesaj de SpOOk »

Fain. Sa ne lasi un review dupa ce le folosesti o perioada.
M-am uitat de ceva timp dupa asa ceva, insa nu am fost chiar convins.
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: All about LEDs

Mesaj de dedant68 »

SpOOk scrie: Mie Dec 05, 2018 10:37 am Fain. Sa ne lasi un review dupa ce le folosesti o perioada.
M-am uitat de ceva timp dupa asa ceva, insa nu am fost chiar convins.
Sunt multumit si am fost multumit chiar dupa montaj. Nu sunt situatii ca in timp anumiti parametrii fotometrici ai LED-ului sa se diminueze. Producatorul recomanda o durata de functionare de 30.000 ore la aceste LEDs, daca se ia o utilizare medie de 4 ore/zi ( faza scurta/faza lunga) se asigura 20 ani. Este posibil ca un driver sa cada la 10.000 ore, si la 7 ani sa ai o problema pe comanda unui LED, dar dupa 7 ani se pot schimba multe :mrgreen:
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: All about LEDs

Mesaj de SpOOk »

Sunt curios cum se comporta cu caldura. Atat Led-ul in sine cat si farul.
De asemenea ventilatoarele, daca sunt incapsulate in far si nu au unde scoate aerul cald, cum se intampla in timp?
Pe hartie, stiu, sunt solutia perfecta, insa practica practica :lol:
Keep up posted and safe travels!
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: All about LEDs

Mesaj de dedant68 »

Fara grija cu nu se lasa cu foc :mrgreen: Temperatura curentului de aer degajat de catre cooler este la linia proxima( langa cooler) maximum 41,5 grd. C. Cooler-ul degaja in incinta de plastic care de fapt este un polimer organic termorigid cu temperatura de topire de 135 grd C. In far, temperatura este la o valoare mai josa decat la un halogen.
Referitor la practica si teorie, vestitul Leonardo da Vinci spunea:
,,Cel ce iubeşte practica fără teorie este ca şi un marinar care se urcă pe o navă, fără cârmă şi busolă şi nu ştie niciodată unde ar putea să fie azvârlit". :)
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: All about LEDs

Mesaj de dedant68 »

Si realitatea care confirma teoria :mrgreen:
Dupa 1,5 ore condus cu faza scurta/faza lunga, am ajuns in garaj si am montat sonda termometrului digital in incinta de polimer a farului, practic in volumul unde cooler-ul evacueaza caldura disipata de componentele LED-ului. Tot aici in acest spatiu se afla driver-ul si decodorul. Am lasat sonda 10 min pentru aclimatizare,dar practic dupa 8 min. temperatura s-a stabilizat in spatiul supus testului la 26,8 grc C. In interiorul farului ( spatiu cuprins intre dispersor, reflector si LED) temperatura nu este mai mare de 50 grd. C, mica comparativ cu cea degajata de un halogen, sursa de lumina care poate genera pana la 80 grd. C in acel spatiu.
Cunosteam situatia "before", si garantat ca nu sunt probleme de topire material/incendiu "ever" :mrgreen:
Fişiere ataşate
Temp_LED_2.jpg
Temp_LED_1.jpg
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
SpOOk
Viteza 6
Mesaje: 518
Membru din: Lun Ian 09, 2012 10:12 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: All about LEDs

Mesaj de SpOOk »

A, excelent. Merci frumos pentru masuratori.
:D
EX MINI Cooper S R53 - 2004
Actual Mazda 3 Skyactive X 2.0 NA | Husqvarna Svartpilen
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: All about LEDs

Mesaj de dedant68 »

Un alt plus pe care-l aduce LED-ul in instalatia de iluminare este "safety" si am sa exemplific astfel:

Timpul de aprindere a unui LED ( de la apasarea pedalei de frana) pana la aparitia luminii emise de catre LED este de 800 x 10(puterea -12)pana la 2 x 10(puterea -9) secunde, in functie de tehnologia LED-ului.
In cazul unui bec cu incandescenta ( principiul de baza si la sursa cu halogen), tipul necesar de la inchidrea circuitului electric-incalzirea filamentului pana la incandescenta, - emisia lumini, este de 0,2 secunde=200 ms sau 200 x 10( puterea-3)sec , practic discutam dec rapoarte de la 10 (puterea 6) (million ) pana 10( puterea 9) (milliard). In final discutam de o iluminare INSTANT la apasarea pedalei de frana.
Daca luam cazul a doua automobile care se deplaseaza unul in spatele celuilalt cu viteze de 90 km/h si la o distanta de 50 intre ele, iar primul are sistem de iluminre clasic pe circuitul de frana, la apasarea pedalei de frana in cazul primului automobil, lumina la dispersor/stop frana apare dupa 0,2 secunde, dar acest auto intra pe spatiul de franare! Conducatorul auto din spate vede lumina rosie la dispersorul celui din fata dupa 0,2 sec. si in acest interval de timp mai parcurge o distanta (90.000m/3600sec X 0,2 sec) de 5 metri, distanta decisiva pentru posibilitatea producerii unei coliziuni. In cazul LED-ului distanta de 5 metri nu mai exista, conducatorul din spate vede INSTANT lumina rosie si actioneaza frana pentru a evita coliziunea.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: All about LEDs

Mesaj de dedant68 »

Update :!:
Fişiere ataşate
LED.jpg
Imagine Imagine Imagine
viorelcc
Membru nou
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iul 03, 2019 9:06 pm

Re: All about LEDs

Mesaj de viorelcc »

Salutare si scuze deranjul!!!
Tocmai ce mi-am cumparat un Mini...si mare mi-a fost mirarea sa observ o asa coincidenta. :lol: :lol: :lol: :lol:
Fişiere ataşate
20190703_220441.jpg
Scrie răspuns