Trepidatii caroserie Mini Cooper S R52

Sica
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Joi Iul 29, 2010 2:27 pm
Localitate: Ploiesti

Trepidatii caroserie Mini Cooper S R52

Mesaj de Sica »

Salut,

Tocmai am achizitionat un Mini Cooper S R52 2007 si ma deranjeaza trepidatiile caroseriei la denivelari. Mentionez ca am mai avut un Mini Cooper S R53 care se comporta dieferit la acest capitol. Ma gandesc sa-i montez bare de rigidizare, imi puteti da sfaturi? Ma vor ajuta?
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Trepidatii caroserie Mini Cooper S R52

Mesaj de dedant68 »

Salut,
Normal, dupa o achizitie recenta o sa descoperi mai multe probleme tehnice. Se pare ca gropile din Romania produc multe probleme tehnice la Mini. Distrug "electromotoare" :lol: si rup in doua caroserii :D
Mai precis, in ce zona se aud vibratiile/trepidatiile/zgomotele?
Pot fi repere care sunt slabite sau uzate si necesita verificare/inlocuire si fixare. Uzura este evidentiata mai bine la denivelari, dar ca orice uzura/defect se poate remedia. Bara de rigidizare nu rezolva problemele legate de defectiunile curente ;) Am un MIni fara bara de rigidizare care nu prezinta vibratii si te asigur ca nu imi scapa nicio groapa :D
Imagine Imagine Imagine
Sica
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Joi Iul 29, 2010 2:27 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Trepidatii caroserie Mini Cooper S R52

Mesaj de Sica »

Ma refer la un tremurat al caroseriei, al bordului cand trec peste denivelari. Ma gandeam ca poate fi vorba de amortizoare uzate sau din cauza ca este caroserie cabriolet. Nu bag in seama zcomotele marunte, dar nu pare in regula tremuratul si voiam sa stiu daca este ceva general sau are masina mea o problema.
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Trepidatii caroserie Mini Cooper S R52

Mesaj de MiniRC31 »

dedant68 scrie: Mie Apr 17, 2019 9:05 am Distrug "electromotoare" :lol: si rup in doua caroserii :D
partea a 2-a iti apartine si nu cred ca te face mai inteligent zic eu... numai ca incep sa ma obisnuiesc cu batutul campilor ma gandeam ca bunul simt trebuie sa primeze ...inca nu mi-am pierdut sperantele esti un tip ce poate fi recuperat


sa trecem pe ONTOPIC:

1. suport motor dreapta - de controlat - schimbat
cum se controleaza? se pune un cric sub motor si eventual o bucata de lemn ca sa protejezi baia de ulei si ridici ...ai sa vezi daca suportul "mai este in mintile lui"...in plus avand un suport pe ulei potti vedea daca sunt curgeri de ulei... daca sunt e varza suportul

2. suport motor central (sub motor) controlat - schimbat
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Trepidatii caroserie Mini Cooper S R52

Mesaj de dedant68 »

Sica scrie: Mie Apr 17, 2019 11:21 am Ma refer la un tremurat al caroseriei, al bordului cand trec peste denivelari. Ma gandeam ca poate fi vorba de amortizoare uzate sau din cauza ca este caroserie cabriolet. Nu bag in seama zcomotele marunte, dar nu pare in regula tremuratul si voiam sa stiu daca este ceva general sau are masina mea o problema.
1. Verifica starea amortizoarelor( poti observa scurgeri de ulei pe exterior) sau cursa necontrolata.
2. Suspendata masina si verificate jocuri la directie( cum se prezinta masina la drum normal fara denivelari din punct de vedere al directiei?)
3. Posibil structura bordului sa fie slabita( vefifica fixarea acestuia pe caroseria habitaclului)
4. Suportii motorului
5. Piese cazute prin compartimentele bordului care la socuri provoaca zgomote
Mai discutam :!:
Bafta,
Imagine Imagine Imagine
Sica
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Joi Iul 29, 2010 2:27 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Trepidatii caroserie Mini Cooper S R52

Mesaj de Sica »

Multumesc pentru raspunsuri, o sa merg sa fac un test de amortizoare. Cand am achizitionat masina m-am uitat sa nu aiba scurgeri de niciun fel.
Pentru cei pe care i-am deranjat cu acest topic, le mentionez ca nu sunt fite, masina merge foarte bine pe un drum bun si devine foarte instabila pe denivelari. Parca se dezmembreaza caroseria din cauza vibratiilor despre care spuneam.
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 811
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Trepidatii caroserie Mini Cooper S R52

Mesaj de MiniRC31 »

Sica scrie: Mie Apr 17, 2019 12:49 pm Multumesc pentru raspunsuri, o sa merg sa fac un test de amortizoare. Cand am achizitionat masina m-am uitat sa nu aiba scurgeri de niciun fel.
Pentru cei pe care i-am deranjat cu acest topic, le mentionez ca nu sunt fite, masina merge foarte bine pe un drum bun si devine foarte instabila pe denivelari. Parca se dezmembreaza caroseria din cauza vibratiilor despre care spuneam.
verifica suportii de care am spus mai sus nu cred ca ti se trage din amortizoare.....
trepidatiile le ai si la relanti?

daca nu atunci este partea de bucsaraie pe punti fata/spate
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
dedant68
Viteza 6
Mesaje: 643
Membru din: Mar Noi 28, 2017 8:09 pm
Localitate: Craiova, Voinesti(DB), Targoviste, Plymouth(United Kingdom)
Contact:

Re: Trepidatii caroserie Mini Cooper S R52

Mesaj de dedant68 »

Sica scrie: Mie Apr 17, 2019 12:49 pm Multumesc pentru raspunsuri, o sa merg sa fac un test de amortizoare. Cand am achizitionat masina m-am uitat sa nu aiba scurgeri de niciun fel.
Pentru cei pe care i-am deranjat cu acest topic, le mentionez ca nu sunt fite, masina merge foarte bine pe un drum bun si devine foarte instabila pe denivelari. Parca se dezmembreaza caroseria din cauza vibratiilor despre care spuneam.
Cand faci testul de amortizoare( asa cum ti-am mentionat la punctul 1) este esential si rezultatul de verificarii geometriei directie. Tot esti in service si nu cred ca ai un rezultat de la fostul proprietar privind geometria. Dar, normal poti incepe cu lucrurile mai simple asa cum ti-am scris mai sus. Eu inclin sa cred ca masina ta nu se prezinta bine nici in curbe la viteze ridicate :!:
Imagine Imagine Imagine
Scrie răspuns