Probleme cutia de viteze

lucia.r
Membru nou
Mesaje: 7
Membru din: Vin Ian 11, 2019 12:59 pm

Probleme cutia de viteze

Mesaj de lucia.r »

Salut!

Scriu aici cu privire la o problema pe care am intampinat-o chiar astazi. Detin un mini coopr din 2003, motor 1.6 benzina.

Totul a inceput cu un zgomot foarte ciudat care a inceput sa se auda in mers, mai putin in momentul in care masina era scoasa din viteza sau apasam ambreiajul.

Am mers la un service din apropiere de casa si la care am mai apelat o data pentru o alta problema (schimbat etrier dreapta spate, era aproape de locul in care mi se stricase si era la indemana).
Las mai jos si adresa servicului:

https://goo.gl/maps/QpnHkN2T9dtT7ZBQA

Dupa constatare, oamenii m-au anuntat ca am rulment de la ambreiaj stricat, deci trebuie schimbat kit-ul de ambreiaj: kit LUK la pret 750 RON si manopera pret 950 RON. Am dat ok pe costuri, s-au apucat de treaba.

Inainte sa imi ridic masina am fost anuntata ca trebuie sa imi schimbe si uleiul din cutia de viteze, deci alti 150 ron pe ulei si 50 ron pe manopera.

Tot pana sa apuc sa merg sa ridic masina, adica tot in aceeasi zi, am fost anuntata ca si cutia de viteze este stricata si costa 1000 euro achizitia + cat o mai fi montajul acesteia, tot pe la un minim 900 ron - 1000 ron. Moment in care deja am intrat la banuieli si am sunat mecanicul mamei mele, care e din provincie.

Si uite asa mecanicul mamei mele din provincie a sunat mecanicul din Bucuresti pentru a vedea exact care este problema masinii. Initial oamenii au recunoscut ca au facut constatarea gresita, si ca de fapt si-au dat seama ca problema era la cutie abia dupa ce pusesera deja ambreiajul nou. Din pacate, in momentul in care am fost sa ridic masina si sa cer lamuriri cu privire la eroarea lor pe constatare, au incercat sa-mi explice ca era necesar sa schimbe kit-ul de ambreiaj ca sa-si poata da seama daca si cutia e stricata, altfel nu ar fi putut afla acest lucru...

Am ridicat masina de la ei, bineinteles, iar acum ar trebui sa incerc sa repar cutia (zgomotul din cauza caruia am dus-o intial la service se aude si dupa schimbat kit ambreiaj).

Am inteles ca la Campia Turzii se repara cutii de viteze, dar nu stiu daca e recomandat sa circul cu masina atata amar de drum dar fiind ca ceva e stricat la cutia de ambreiaj (nu stiu exact ce piesa e stricata la cutie, nu mi-au spus).

Scriu aici in speranta ca cineva ma poate ajuta cu un sfat, poate mai e cineva care a intampinat o astfel de problema.

Mersi frumos!
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme cutia de viteze

Mesaj de Sharpe »

Da, la Câmpia Turzii se repara ,dar și acolo e loterie ,cea mai bună reparată e in UK ,adica 800 lire
La câmpia turzii o poti trimite cu un curier
.......ghost...
lucia.r
Membru nou
Mesaje: 7
Membru din: Vin Ian 11, 2019 12:59 pm

Re: Probleme cutia de viteze

Mesaj de lucia.r »

Salut!

Mersi frumos pentru raspuns!
Voi duce, pana la urma, masina la Campia Turzii si sper sa se rezolve problema de la cutia de viteze.

Mai am o intrebare: cei de la service-ul la care am dus-o si unde mi-au schimbat ambreiajul (fara sa fi fost stricat) spuneau ca doar schimband ambreiajul iti poti da seama daca cutia de viteze e stricata.
Tot ei spuneau ca atunci cand repari/schimbi cutia de viteze, trebuie by default schimbat si ambreiajul.

Mie mi s-a parut ca ma prostesc, ca se scuza prin faptul ca au pus initial un diagnostic gresit si am dat niste multi bani pe un kit de ambreiaj care nu trebuia schimbat, de fapt.

Mi-e greu sa credca asa e. Poate e cineva pe aici care se pricepe si imi poate confirma (sau nu).

Mersi frumos!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Probleme cutia de viteze

Mesaj de adrian »

Daca ambreiajul este in stare buna, desigur ca nu trebuie schimbat.Ce spun ei e o prostie.Eu totusi procedez atunci cand demontez o cutie de viteze de pe masina sa schimb preventiv rulmentul de presiune, este o piesa relativ ieftina,si daca masina are peste 100.000km cu ambreiajul, atunci merita schimbat, poate sa cedeze oricand si manopera pentru demontat-montat cutie de viteze doar pentru un rulment de presiune este destul de mare.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
lucia.r
Membru nou
Mesaje: 7
Membru din: Vin Ian 11, 2019 12:59 pm

Re: Probleme cutia de viteze

Mesaj de lucia.r »

Salut!

Initial de rulmentul de presiune au spus si cei de la service ca era dus si au recomandat sa schimb tot kit-ul de ambreiaj.
Ulterior, dupa ce s-au balbait si au dat-o in problema cu cutia de viteze, au recunoscut ca au facut un diagnostic gresit si ca ambreiajul era ok, nu trebuia schimbat.

Partea cu ”trebuie sa schimb intai amreiajul ca sa-mi pot da seama daca e cutia de viteze stricata” au spus-o doar cand nu am fost de acord sa platesc manopera pentru schimbarea ambreiajului (piesa in sine am platit-o), pentru ca nu mi se parea normal sa platesc greseala lor.

Pana la urma am rezolvat cu cutia de viteze la Campia Turzii, domnii au fost foarte amabili si au terminat in 2 ore rectificarea ei.
Deci pentru cine mai intampina probleme la cutie, ii recomand cu caldura :)
lucia.r
Membru nou
Mesaje: 7
Membru din: Vin Ian 11, 2019 12:59 pm

Re: Probleme cutia de viteze

Mesaj de lucia.r »

Revin încă o dată pe subiect, se pare că problemele nu s-au rezolvat...
Am dus cutia de viteze la mecanic și aceasta a fost montată. Zgomotul se aude acum din nou la viteze de peste 140km/h.

Acum nu stiu daca problema e de la cutie, ca nu a fost reparată complet, sau de cand a fost montată cutia. Reparația ei a fost făcută la Câmpia Turzii, dar ei nu și montează, deci pe masina a fost pusă de un mecanic la Hunedoara.

Deja sunt pe punctul sa cedez, dar dacă e cineva care a mai pățit ceva asemănător, va rog sa imi spuneti.

Mersi frumos!
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Probleme cutia de viteze

Mesaj de Sharpe »

Sigur se aude cutia?
Poate ai cauciucuri runflat sau uzate si fac zgomot .........
.......ghost...
lucia.r
Membru nou
Mesaje: 7
Membru din: Vin Ian 11, 2019 12:59 pm

Re: Probleme cutia de viteze

Mesaj de lucia.r »

Abia am schimbat anvelopele, acum 2 luni max :(
Si la Campia Turzii am stat cu cei de acolo care au reparat cutia, era un rulment praf, mi l-au si aratat...

Sunetul a inceput sa se auda la franare acum, nu doar la 140km/ora si se aude de la roata. Deci voi presupune ca nu are vreo legatura cu cutia de viteze, sau cel putin sper sa nu.
Am dus masina la un mecanic (printr-o recomandare), care mi-a spus sa o vand sa iau un golf...
Am plecat fara sa rezolv problema.

Deci, in alta ordine de idei, sunt in disperata cautare de un mecanic care sa se priceapa la aceste tipuri de masini, care sa nu repare dupa ureche si care sa fie serios, de incredere. Mi-e mila de masina asta prin cate maini a trecut. Voi unde va reparati masinile?

Mersi frumos!
Vyo
Membru nou
Mesaje: 5
Membru din: Dum Oct 21, 2018 9:11 am

Re: Probleme cutia de viteze

Mesaj de Vyo »

Salut! Bine ca nu ti-a zis sa iti cumperi elicopter! Sunt si eu posesor de Mini si asa diferite fata de alte marci sau modele auto nu mi se par ba la multe chestii sunt chiar mai simple fata de alte autoturisme mai cunoscute,din ce descrii pare sa fie zgomot de rulment uzat sau ceva legat de frane la roata respectiva gen placute de frane uzate blocate sau chiar etrier de frana,din pacate 80 la suta din mecanici nu stiu decat sa inlocuiasca piese sau sa efectueze revizii tehnice,cand vine vorba de diagnoza pur si simplu pierd orice urma de logica asta si datorita faptului ca multi chiar daca practica meseria de ani de zile,nu inteleg fenomele sau mai bine zis principiile de functionare ale sistemelor unui automobil! Oricum cauta un mecanic care isi cunoaste meseria si are si dotarile necesare pentru verifica toate piesele inainte de se apuca sa efectueze reparatii sau sa emita ipoteze la nimereala!
Popa Sorin
Membru nou
Mesaje: 12
Membru din: Mar Oct 15, 2019 1:04 pm

Re: Probleme cutia de viteze

Mesaj de Popa Sorin »

Bună,

Am o problema in treapta 1. E vorba de un mini one 1.6 2003.
Plec de pe loc, totul ok.. O las sa mearga singură la relanti in treapta 1 (strada de pe care ies e destul de rea, are gropi) si cand dau de drum ok, in momentul in care accelerez putin sa prind ceva demaraj masina o ia razna, mai exact incepe să sara ca si cand ar avea toate tampoanele stricate. Pe moment ma speriu si las accelerația, moment in care face la fel si la deccelerare.
Acest fenomen e doar in treapta 1.
Am verificat tampoanele dupa metoda clasica, anume pe o panta o las brusc in frana de motor si nu produce absolut nici un soc. Am verificat asta in toate treptele de viteză si nu face in nici una.

Ce ar putea fi?
Mini One 1.6 2003 66 kw
Scrie răspuns