Reparatii Mini Cooper R50 2002 - nevoie de sfaturi

Avatar utilizator
Cristi_M
Membru nou
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 12, 2024 2:58 pm

Reparatii Mini Cooper R50 2002 - nevoie de sfaturi

Mesaj de Cristi_M »

Salut,
De vreun an de zile sunt norocosul proprietar al unui Mini Cooper R50 RC31(2002) benzina.
Masina am primit-o cadou (defapt sotia a primit-o), doar ca fostii proprietari nu au avut grija de ea.
Cum zice vorba: calul de dar nu se caută la dinți :)

Intentia mea este sa aduc masina intr-o stare decenta si sa o mai folosesc vreo 2-3 ani. Asta m-a facut sa nu ma indrept spre piese "de top".
Pana acum am schimbat discuri+placute frana, brate, pivoti, amortizoare, flanse, kit accesorii si alte componente de erau intr-o stare foarte degradata.

Pentru elementele de mi-au mai ramas de reparat, simt ca as avea nevoie de ceva suport, asadar apelez la voi.

Set bujii: recomandati ceva anume?

Capac culbutori: surprinzator de scump pentru un capac de plastic
Am gasit piesa la dezmembrari la un pret semnificativ mai mic (280Ron) https://www.pieseauto.ro/capac-chiuloas ... dc6f2269c6
Ma gandesc ca daca piesa este originala (chiar daca este veche) si am posibilitate de retur, nu ar trebui sa fie o problema.

Esapament si toba:
Esapamentul are nevoie de ceva sudura, iar toba finala trebuie inlocuita.
In service pretul pentru toba finala este cotat la 680ron, insa eu am gasit la aprox 400ron https://www.pieseauto.ro/toba-esapament ... 78374a3448.
Codul produs este specific producatorului MTS. Cum as putea compara cu codul produs original (pe care sa-l pot verifica pe Realoem)?
Nu as vrea sa dau comanda de toba pentru a afla ca nu-i compatibila :(

Set conducte servodirectie - kit complet:
Aici nu stiu exact ce ar trebui sa caut. Ma gandesc ca ar fi vorba de ceva furtune hidraulice pentru sistemul de directie, dar nu stiu ce ar insemna un "kit complet"

Caseta de directie:
Asta-i partea cea mai dureroasa.
La o prima cautare pe net, gasesc piese reconditionate/refabricate unde trebuie sa dau piesa mea la schimb.
In service cotatia pentru o piesa noua este de 4500Ron si nu sunt dispus sa fac investitia asta :(
Mai este varianta de a trimite caseta mea de directie la reconditionare. Insa pretul poate fi oferit doar dupa ce este verificata.
Aici chiar nu stiu cum sa procedez.

Orice sfat este bine-venit.


PS: nu ma asteptam sa iasa asa un eseu :)
PS2: voi la ce service mergeti in Iasi?
Scrie răspuns