Pompa de apa

Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Pompa de apa

Mesaj de soferman »

Am tot cautat un topic legat de acest subiect dar nu am gasit nimic. CAnd am dat cautare '' pompa de apa'' mi-a aparut o groaza de subiecte legate de pompa de servo :D , din pacate nimic legat de problema mea.

Problema mea a inceput undeva la sfarsitul lunii octombrie cand am ridicat capota si am inceput sa verific lichidele si :shock: un recipient era gol. Bine inteles ca primul gand a fost pompa de servo :D , am luat repede manualul si am rasuflat usurat vazand ca este recipientul aferent lichidului de racire. Am fost la mecanic si mi s-a spus ca vinovata de aceste pierderi este pompa de apa. Nu m-am impacientat prea tare deoarece stiam ca pompa de apa nu este o piesa foarte scumpa, nu aveam idee ca broscoiul traieste pe picior mare, aveam sa aflu ca pompa de apa originala este 800 lei :o . Am mai cautat pe net si am gasit pompa de apa la 380 lei (Polonia) si originala la 750 lei. Nu am avut curaj sa iau provenienta polonia deoarece vanzatorul mi-a spus ca nu poate sa ofere garantie, posibil sa nu am nici un fel de problema sau sa ma lase dupa 6 luni :D . Am luat in calcul sa cumpar dupa ebay, am gasit pompe SH incepand cu 38 lire, pompe noi incepand cu 71 lire pana la 120 lire, dar .... nu am mai luat dupa ebay si mi se pare costisitor. Intr-un final am gasit pe cineva care dezmembreaza un Mini si imi da pompa de apa cu 250 lei, cu mentiunea ca daca sunt probleme cu ea o returnez.

Voi ce ati face in locul meu, ce si de unde ati cumpara?
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2180
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Pompa de apa

Mesaj de Sharpe »

eu cred ca broscoiul tau merita o pompa noua,ca doar nu o scimbi in fiecare an :!: :!:
.......ghost...
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pompa de apa

Mesaj de soferman »

Mai Sharpe, tu ti cu ursul? :D :D :D
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2180
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Pompa de apa

Mesaj de Sharpe »

sunt anumite piese care nu merita sa fie cumparate la second hand,printre ele e si pompa de apa......restu ti le spun la o lada de bere
.......ghost...
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pompa de apa

Mesaj de cristi o'RAL »

iti mai zic eu cateva, ca sa ii dai lui sharpe doar jumatate de lada de bere: segmenti, tacheti, cilindrii, pistoane... :lol:
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pompa de apa

Mesaj de soferman »

Bunnn, lada de bere am luat-o, dar cum toti sunteti cu masina, am sa ma bucur singur de ea :)
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Pompa de apa

Mesaj de razvan333 »

sofermane, cumpara una noua, crezi ca e asa simplu sa iei una sh, sa o montezi si daca nu e buna sa o demontezi iar?pai tot acolo ajungi :mrgreen: .Pune mana si ia una noua, daca vrei sa ajungi in Franta la United :D
Eu unul m-am obisnuit foarte bine fara servo, de fapt e un fenomen ciudat, in mers se misca cu un deget, doar la parcare e greu, asa ca nici nu ma gandesc sa o schimb atata timp cat merge(la mine a fost 20 de milioane pompa si a cazut dupa nici un an de zile :mrgreen:), dar fara pompa de apa e cam jenant, mai ales daca iti cedeaza undeva pe drum ;)
Ti-am spus sa te astepti la unele cheltuieli maricele la MINI....asa ca, pune una noua :D
Eu am sacrificat multe pentru MINI...daca adun toti bani bagati in el mi se face rau si tot mai am de bagat :?
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pompa de apa

Mesaj de soferman »

:D :D :D
Adjudecat, deja am discutat cu consoarta si am hotarat ca tot ce schimbam sa fie nou.

La Mazda aseara am ramas fara o bucata din portbagaj dupa ce a intrat un Logan in mine (vina mea :D ).
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Pompa de apa

Mesaj de razvan333 »

Nasol cu Mazda :o si mie imi vine sa las Audi acasa, de frica sa nu intre vreunul in mine pe zapezile astea :?
Cat despre MINI, asa e cel mai bine :D
Daca ai nevoie de montaj, poti apela cu incredere :P
PS: daca tot ai ramas cu lada de bere, cum facem? ramane la tine? :lol:
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pompa de apa

Mesaj de cristi o'RAL »

lada de bere era in portbagaj la mazda :lol:
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Scrie răspuns