R50 - probleme geam sofer

DanT
Membru nou
Mesaje: 29
Membru din: Lun Iun 18, 2012 10:18 am

R50 - probleme geam sofer

Mesaj de DanT »

Salutare,

De curand am achizionat pentru sotie (insa ma incanta si pe mine destul de mult ... :) ) un MINI Cooper R50 din 2004.

Masina superba, este prima data cand am contact cu marca si am ramas foarte placut surprins.

Insa, aparent este putin temperamentala :) Dupa ce a ajuns sotia acasa cu ea in seara asta, nush ce imi trebuie din MINI si dupa ce am ajuns la masina geamul de la sofer nu mai reactioneaza .. Deloc :(

La deschidere de usa nu mai coboara, la comanda nici atat. Se aude releul de comanda cupland, insa nimic. Cand pui contactul se aude ceva bazait in usa insa nimic vizibil nu se petrece ..

In afara de clasicul hint: "mergi cu ea la mecanic" :), imi mai puteti da o idee pentru o solutie sau solutia, daca s-a mai lovit cineva de situatia asta?

Multumesc anticipat,
Dan
When you aim for perfection you'll find it to be a moving target!
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: R50 - probleme geam sofer

Mesaj de adrian »

Daca nu vrei sa auzi poezia clasica e de bine.Verifica siguranta.Releul poate sa te pacaleasca,vezi care este,schimba-l cu unul identic si incearca din nou-incearca cu cel de la ventilatorul de la clima-nu atinge airbagul ca ajungi la tester.Maine mai pe larg dupa ce verifici siguranta si releul.Releul este ieftin,motorul este cat un RCA.Vezi ca multe topicuri cu geamul,use search key.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: R50 - probleme geam sofer

Mesaj de io's »

un pumn ochit bine deasupra boxei din usa face minuni. se intampla des mai ales cand e cald afara :lol:

incet incet faci cunostinta cu MINI, ca sfat iti pot spune sa fregventezi forumul si sa citesti topicurile cu probleme, multe si marunte :mrgreen:


app, poti face prezentarea masinii in forumul dedicat ;) http://www.mymini.ro/myforum/viewforum.php?f=8
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
DanT
Membru nou
Mesaje: 29
Membru din: Lun Iun 18, 2012 10:18 am

Re: R50 - probleme geam sofer

Mesaj de DanT »

dupa ce am scris post-ul aseara, cand iritata de ce se petrece cu masina, am vazut ca mai era unul asemanaotr, insa era cu geam stanga, spre desosebire de al meu care este cu "geam sofer" .. :lol:

Cam tot un drac ... m-am trezint poluand aiurea forumul.. Oricum, azi dimineata, o lovitura buna deasura boxei si .. a zbughit-o melcul :)

Merge ca nou .. Macar acum o sa am mereu cu mine "trusa de scule" :):)

O zi faina ..

PS: nu uit sa-i fac prezentarea masinii, nu-ma ca acum stau rau cu timpul :)
When you aim for perfection you'll find it to be a moving target!
adrian.1389
Membru nou
Mesaje: 20
Membru din: Mar Feb 01, 2011 10:33 pm

Re: R50 - probleme geam sofer

Mesaj de adrian.1389 »

Salut, am si eu o problema asemanatoare la un r56 , in momentul cand deschid usa de la sofer, geamul nu mai face cursa aia scurta ca sa coboare din rama, la fel se intampla si cand inchid usa, nu mai urca la loc in rama. Puteti sa-mi spuneti mai exact unde trebuie sa dau o lovitura in usa? Multumesc !
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: R50 - probleme geam sofer

Mesaj de cristi o'RAL »

daca geamul functioneaza deschis-inchis, problema ta nu se mai rezolva cu lovitura
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
adrian.1389
Membru nou
Mesaje: 20
Membru din: Mar Feb 01, 2011 10:33 pm

Re: R50 - probleme geam sofer

Mesaj de adrian.1389 »

Da, in afara de problema asta el merge normal, deci pana la urma e nevoie de o vizita in service cred
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: R50 - probleme geam sofer

Mesaj de cristi o'RAL »

la R56 am mai auzit de probleme cu geamurile cand ii lasa bateria. daca e veche, mai veche de 3-4 ani, incearca asta inainte de vizita la service
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Scrie răspuns