Mini Cooper S R56-problema motor

Avatar utilizator
DanyTRR
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Feb 12, 2022 6:03 pm
Localitate: Bucuresti

Mini Cooper S R56-problema motor

Mesaj de DanyTRR »

Salutare!
Sunt proaspăt posesor de Mini, mai exact un Cooper S din 2008, motor N14 cu 192k km(sper) și îmi place foarte mult mașinuța. :D
Înainte de achiziție am tot cautat pe internet ce probleme pot apărea la acest model și am văzut ca multă lume se plânge de sunetul ciudat al motorului, în mare parte fiind distribuția pe care mi-am asumat ca o schimb, masina arătând extrem de bine atât exterior, cât și interior, iar prețul fiind unul sub piață.
Problema este ca motorul are o bătaie ciudată, ce nu pare sa se audă de la distribuție, ci mai degrabă din zona bujiilor/supapelor.
O a doua problema pe care am întâmpinat-o este ca motorul da rateuri la acceleratie deschisa complet. Dacă accelerez linear, cu pedala pana în 70-80%, masina merge bine, se accelerează frumos și trage foarte bine. În schimb dacă calc pedala la fund sau aproape de fund, masina se accelerează gatuit, numai în rateuri. Inițial nu am observat acest lucru, pentru ca cel de la care am cumpărat masina nu m-a lăsat sa merg cu ea decât prin parcare pana sa facem actele, în schimb a mers el și chiar l-am rugat sa ii dea câteva reprize sa vad cum trage și a mers bine masina, dar sunt sigur ca el știa problema și nu accelera cu pedala la fund. Eu am observat de abia pe autostrada cand ma îndreptam spre casa și atunci mi-am dat seama ca sunetul ciudat al motorului posibil sa nu fie de la distribuție, iar eu sa îmi fi luat țeapă.
Am trecut peste, asta este, se mai întâmplă. Acum întrebarea mea este unde găsesc în București un service bun, dedicat mărcii Mini care să se fi lovit de tot felul de probleme de genul și sa ma ajute sa depistăm problema și bineînțeles sa o rezolvăm.
Mulțumesc că ați dat citire întâmplării mele și aștept recomandari din partea voastră vis-a-vis de service în București și poate chiar recomandari cu privire la cauza problemei și posibile rezolvări, dacă ați întâmpinat și voi astfel de probleme.
Mulțumesc încă odată, numai bine!
B98TRR-MCS R56 '07 N14 ~210cp
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Mini Cooper S R56-problema motor

Mesaj de Sharpe »

cauza prb tale se determina la service
te astept la garaj tel 0722510604
.......ghost...
Avatar utilizator
DanyTRR
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Feb 12, 2022 6:03 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Mini Cooper S R56-problema motor

Mesaj de DanyTRR »

Mulțumesc de răspuns! Începând de marți o sa va sun sa stabilim când pot veni. Unde este situat garajul?
B98TRR-MCS R56 '07 N14 ~210cp
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2177
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Mini Cooper S R56-problema motor

Mesaj de Sharpe »

dedeman giurgiului
.......ghost...
Avatar utilizator
DanyTRR
Membru nou
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Feb 12, 2022 6:03 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Mini Cooper S R56-problema motor

Mesaj de DanyTRR »

Perfect, săptămâna viitoare va sun!
B98TRR-MCS R56 '07 N14 ~210cp
Scrie răspuns