Mini R56 consum ulei

Alexandru1683
Membru nou
Mesaje: 10
Membru din: Mar Dec 20, 2016 8:24 pm

Mini R56 consum ulei

Mesaj de Alexandru1683 »

Salutare .
Am o problema careia nu ii mai gasesc rezolvare . Mini cooper R 56 aveam defect pe vanos consuma ulei cam
1 l la 2 3 mii km si avea momente im care de balbaia foarte tare la relantii . Am fost cu ea la meacnic si s-au facut urmatoarele :
- distributie completa cu pinioane defazoare
-inlocuit segmenti cu garnituri supape simeringuri tot
- inlocuit motoras vanos
- inlocuit electrovalve gaze
- planeitate chiulasa
- rescris soft calculator
-s-a facut cam tot ce se putea face la un motor
Problema acum este ca masina consuma foarte mult ulei aprox 1,5 l la 100 km si scoate fum cand se incalzeste motorul . In rest motorul merge perfect trage bine se aude bine nu consuma multa benzina ..
Mecanicul meu a cedat psihic nu stie ce sa ii mai faca , la fel si eu …:))
Va rog sugestii sau recomandari cine ar putea sa ma ajute , fara sa faca toata reparatia de la inceput, sa tina cont de piesele pe care le-a schimbat mecanicul vechi sa nu o i-au de la capat .
Va multumesc .
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2180
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Mini R56 consum ulei

Mesaj de Sharpe »

daca ai segmentat motorul si tot cosuma uleiul , ce vrei sa mai faci? trebuia bucsat motorul + pistoane noi , e clar ca sunt ovalizate
.......ghost...
Alexandru1683
Membru nou
Mesaje: 10
Membru din: Mar Dec 20, 2016 8:24 pm

Re: Mini R56 consum ulei

Mesaj de Alexandru1683 »

Aceasta operatie a mai facut o cineva ? Mai iese masina normala ? Se mai merita ?
Cu toate ca inainte de segmentare nu consum asa de mult ulei si nici fum nu scotea .
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Mini R56 consum ulei

Mesaj de adrian »

Mecanicul care a reparat motorul a gresit, Sharpe zice el ceva corect, segmentezi daca cilindri sunt buni si daca canalul din piston locas pentru segmenti nu este uzat.Inainte de montaj se verifica distanta intre capetele segmentilor in mai multe locuri pe cilindru, daca ai ceas comparator de interior se veriica ovali,area cilindrilor.Se verifica jocul segmentilor in canalul din piston, daca exista atunci apare efectul de "pompare" a uleiului prin spatele segmentilor.Cel mai probabil ai uzura la cilindri, si acum consuma mai mult ulei, normal de fapt pentru ca segmentii vechi erau "umflati" de zgura depusa in canal.Prin curatirea ei segmentii noi nu mai asigura etansarea.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2180
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Mini R56 consum ulei

Mesaj de Sharpe »

Aceasta operatie a mai facut o cineva ? Mai iese masina normala ? Se mai merita ?
Cu toate ca inainte de segmentare nu consum asa de mult ulei si nici fum nu scotea .
depinde si cati bani ai bagat prima oara , a doua oara mai multi , pacat ca nu ai nimerit un mecanic bun , in romania cred sunt 5 mecanici de MINI , RESTUL PLAPUMARI
.......ghost...
Scrie răspuns