Clima mini cooper

Fdkenzo
Membru nou
Mesaje: 2
Membru din: Vin Dec 06, 2013 10:27 pm

Clima mini cooper

Mesaj de Fdkenzo »

buna ziua, am un mini cooper din 2003 , modelul de 116 cp. cu cutie automata...
am pe masina aer conditionat, intrbarea mea este...pot schimba consola de ac cu una cu clima? se pot face legaturile ?
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Clima mini cooper

Mesaj de io's »

trebuie sa faci mai multe modificari. trebuie schimbata toata aeroterma
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Fdkenzo
Membru nou
Mesaje: 2
Membru din: Vin Dec 06, 2013 10:27 pm

Re: Clima mini cooper

Mesaj de Fdkenzo »

Crezi ca poti sa oferi niste detalii mai exacte si pasi de urmat sa fac schimbarea asta?
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Clima mini cooper

Mesaj de io's »

nu ma pricep. atat stiu ca panoul digital de comanda e strict legat de aeroterma.
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Clima mini cooper

Mesaj de adrian »

E mai complicat decat crezi.Iti trebuie toata partea centrala cu comenzile de clima automata si toate cablajele aferente.Problema cea mai nervoasa este BCM(Body Control Module)care " stie"doar de aer conditionat si se trezeste cu intrari in procesor de la o clima automata.Nu stie ce sa faca cu ele,asa ca le ignora si instalatia frumos montata si presupunem perfect recablata nu face mai nimic,adica sta frumoasa dar nefunctionala.Pasul urmator,tester profesional si un baiat cu minte agera care sa faca adaptarea de varianta pe BCM sau in cazul cel mai nedorit ,resoftare BCM sau chiar schimbarea lui cu un altul compatibil,dar si asta necesita un baiat deschis la minte si o scula potenta in mana lui.Eu zic s-o lasi doar pe lista 'as vrea sa am dar e greu al dracu'.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Scrie răspuns