salutare!!! sunt nou posesor de mini cooper!!!

alexul_22
Membru nou
Mesaje: 12
Membru din: Lun Aug 18, 2014 1:44 pm

salutare!!! sunt nou posesor de mini cooper!!!

Mesaj de alexul_22 »

de o saptamana jumate sunt posesorul unui mini cooper 116 cai cred ca r50,imi place foarte mult masina dar sunt putin suparat pt ca dupa ce am cumparat-o m-am documentat mai bine si am inteles ca la toate pica cutia de viteze si pompa de servodirectie.
O prima problema am si avut, imi stateau stopurile de frana aprinse imediat ce puneam contactul,dar sa rezolvat.
ce ma doare pe mine cel mai tare este ca se aude rau de tot zumzaitul de la pompa de servodirectie si nu stiu ce sa ii fac,poate ma ajutati si pemine cu niste sfaturi si cred ca mai e o problema cu cutia de viteze intra cam greu in viteza si cam agata iar in marsarier agata cam tot timpul si am schimbat uleiul din cutie a bagat si un aditiv special pt cutia de viteze,dar degeaba!
imi cer scz daca nu am deschis unde trebuia!
Fişiere ataşate
IMG_1179.JPG
IMG_1178.JPG
IMG_1174.JPG
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: salutare!!! sunt nou posesor de mini cooper!!!

Mesaj de adrian »

Bine ai venit,s-a conduci cu atentie.
La servo incearca sa schimbi uleiul din rezervorul pompei,numai cu cel care trebuie-PENTOSIN CHF 11S.Daca nu se remediaza,pompa o sa "cada" mai devreme sau mai tarziu.
La cutie:indiferent daca este inainte de 07.2004 sau dupa ,daca intra greu si la rece si la cald ,vezi daca nu cumva trebuie aerisit circuitul de la pompa de ambreiaj,este cel mai usor remediu.Daca la rece intra bine si greu numai cand motorul este cald, sau dupa un parcurs oarecare, urgent schimba lichidul de frana din toata instalatia, probabil este contaminat cu ceva apa si la cald se formeaza vapori de apa care fac ca cilindrul de debraiere sa nu mai faca cursa completa.Daca proprietarul anterior a montat short shift,atunci a intrat mizerie la cablurile timoneriei de la schimbator si trebuie curatate sau inlocuite.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salutare!!! sunt nou posesor de mini cooper!!!

Mesaj de cristi o'RAL »

daca bazaie, e ok... mergi linistit. eventual schimba lichidul asa cum zice adrian, dar daca poti goleste-l pe jos pe la pompa pe tot, si pune nou.

cutia mea agata la bagat in marsarier de cand am luat-o la 68.000km, iar acum am 185.000km ... schimba uleiul din cutie cu cel recomandat de producator (cumpara-l de la reprezentanta) si o sa fie ok.
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Susala_lucian
Viteza 4
Mesaje: 308
Membru din: Dum Feb 16, 2014 3:45 pm
Localitate: Slatina

Re: salutare!!! sunt nou posesor de mini cooper!!!

Mesaj de Susala_lucian »

Bine ai venit in rândul nostru ! Daca faci ce iti spune Adrian si Cristi .....o sa Lungești viata mașini! Esti din Pitești? Daca da,poti da o fuga in Slatina intr-o zi si iti mai spun si eu câte ceva! Am si eu un an de cand sunt posesor de mini si am mai învățat câte ceva, tot cu ajutorul baietilor.....si din proprie experiența ! Nu te speria......nu e o mașina cu probleme! :lol:
21 BBN
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salutare!!! sunt nou posesor de mini cooper!!!

Mesaj de cristi o'RAL »

luciane, vad ca n-ai invatat totusi ca MINI se scrie cu majuscule :P

apropo, am vazut masina vineri cu luce pe langa nr one, arata ok
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Susala_lucian
Viteza 4
Mesaje: 308
Membru din: Dum Feb 16, 2014 3:45 pm
Localitate: Slatina

Re: salutare!!! sunt nou posesor de mini cooper!!!

Mesaj de Susala_lucian »

Scuze ca poluez topicul omului.....dar unde m-ai văzut? :D
Promit ca nu mai scriu cu litere mici! :lol:
21 BBN
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salutare!!! sunt nou posesor de mini cooper!!!

Mesaj de cristi o'RAL »

pai nu pe tine, pe EL!!! :))
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Susala_lucian
Viteza 4
Mesaje: 308
Membru din: Dum Feb 16, 2014 3:45 pm
Localitate: Slatina

Re: salutare!!! sunt nou posesor de mini cooper!!!

Mesaj de Susala_lucian »

Aaaaa.....kkkkk !
21 BBN
alexul_22
Membru nou
Mesaje: 12
Membru din: Lun Aug 18, 2014 1:44 pm

Re: salutare!!! sunt nou posesor de mini cooper!!!

Mesaj de alexul_22 »

multumesc mult de tot pentru sfaturi,nu ma gandeam ca gasesc asa baieti saritori,va multumesc mult!!
imi puteti spune de unde pot cumpara uleiul asta de servodirectie?
Multumesc!
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: salutare!!! sunt nou posesor de mini cooper!!!

Mesaj de cristi o'RAL »

CHF11S gasesti pe la magazinele de auto, doar uleiul pt cutie trebuie sa-l iei de la reprezentanta (ti-l dau varsat, atat cat ai nevoie pentru cutia ta).
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Scrie răspuns