ploua in portbagaj

Valentin Robert
Membru nou
Mesaje: 9
Membru din: Lun Oct 19, 2015 2:26 pm

ploua in portbagaj

Mesaj de Valentin Robert »

Salut,

Sunt nou proprietar de mini one si dupa ploile din ultimele zile, am gasit apa in portbagaj. Am intors masina astfel incat ploaia sa bata si pe cealalta parte si baga, intr-adevar din directia ploii, cantitati semnificative. Eu cred ca nu de la portbagaj ci de la geamurile laterale. Cred ca-mi trebuie un set de chedere geamuri spate si portbagaj. Imi puteti da o sugestie de unde sa cumpar? Sunt din Bucuresti.
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ploua in portbagaj

Mesaj de cristi o'RAL »

geamurile din spate sunt lipite, la fel ca parbrizul si luneta.
vezi daca intra pe la chederul de la haion, cauta urmele de mizerie pe unde s-ar fi scurs apa.

piese gasesti la magazinele de profil sau la cei doi vanzatori de piese de pe forum, grozadan si pushtiulik
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
taitzelu
Viteza 4
Mesaje: 360
Membru din: Lun Oct 19, 2015 11:01 am
Localitate: Timisoara

Re: ploua in portbagaj

Mesaj de taitzelu »

Vezi daca apa nu intra pe la lampa aditionala de franare, cea de sus de pe haion, la mine pe acolo intra apa in portbagaj, nu mai etansaza garnitura de la stop/lampa.
Am cautat doar garnitura respectiva si nu am gasit, nu stiu daca lampa noua vine cu acea garnitura de cauciuc. O lampa costa 200 ron...
--------------------------------
TM 01 TZL -> Mini One R50
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ploua in portbagaj

Mesaj de cristi o'RAL »

teoretic daca intra pe la lampa trebuie sa curga prin partea de jos a haionului unde este o gaura, si ar curge pe bara, dincolo de cheder.
se mai intampla asta cand sare furtunul de la stropitor si apa ajunge in haion.
este destul de usor sa desfaci plasticul de pe haion sa vezi daca sunt urme de mizerie si rugina, dar repet, apa de aici ar trebui sa curga pe bara. daca orificiul de scurgere este infundat apa poate urca (daca se aduna foarte multa in haion) peste nivelul tablei si poate curge peste cheder in portbagaj, dar asta s-ar simti cand ridici haionul, ar fi vorba de multi litri de apa care ti-ar veni in cap.
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
taitzelu
Viteza 4
Mesaje: 360
Membru din: Lun Oct 19, 2015 11:01 am
Localitate: Timisoara

Re: ploua in portbagaj

Mesaj de taitzelu »

La mine stiu clar ca pe acolo intra apa, dupa ce am spalam tersonal masina la spalatoria "La Fontana"in arad, am deschis haionul si se vedeau urme depicuri de apa cum s-au prelins pe mijjlocul haionului pana jos, si intr-adevar m-am uitat atent la acea lampa si garnitura respectiva este foarte fisurata, pot misca usor lampa cu degetele(stanga-dreapta) si in acelasi timp pot sa apas usor pe ea, am sa demontez capacul de plastic de pe haion sa vad mai exact.
--------------------------------
TM 01 TZL -> Mini One R50
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ploua in portbagaj

Mesaj de cristi o'RAL »

lipeste lampa cu silicon daca nu gasesti garnitura separat
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
taitzelu
Viteza 4
Mesaje: 360
Membru din: Lun Oct 19, 2015 11:01 am
Localitate: Timisoara

Re: ploua in portbagaj

Mesaj de taitzelu »

buna idee! :D
--------------------------------
TM 01 TZL -> Mini One R50
Avatar utilizator
My Ghitza
Membru nou
Mesaje: 43
Membru din: Sâm Noi 22, 2014 7:47 pm
Localitate: Buzau

Re: ploua in portbagaj

Mesaj de My Ghitza »

Buna! Cam aceeasi problema o am si eu, numai ca apa aia (care chiar nu stiu pe unde intra )se strange si curge cand umblu la portbagaj ...pe la imbinari, fix pe bancheta din spate :oops:
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ploua in portbagaj

Mesaj de cristi o'RAL »

a ta trebuie sa fie in haion :)
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
My Ghitza
Membru nou
Mesaje: 43
Membru din: Sâm Noi 22, 2014 7:47 pm
Localitate: Buzau

Re: ploua in portbagaj

Mesaj de My Ghitza »

Asa e, in haion...tot o balaceala dupa ploaie :roll:
Scrie răspuns