Incalzire habitaclu - Mini Cooper R50 benzina

Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Incalzire habitaclu - Mini Cooper R50 benzina

Mesaj de MiniRC31 »

Salut tuturor!

nu stiu daca e sa o numesc "problema" dar mi se pare ciudat dat fiind ca am cu ce compara.

odata cu sosirea "sezonului rece" am sesizat acest aspect si anume e ca nu incalzeste destul habitaclu desi am pus sa incalzeasca la maxim.
masina are climatizare automata da o pusesem pe manual sa incalzeasca (uneori si recirculare), distanta pe care o parcurg este de aprox 12km deci ar avea "timp destul sa imi dezghete picioarele" dar nimic... :(
pe duzele din fata ajunge un anemic de aer cald daca maresc turatiile ventilatorului aproape ca dispare, motorul ajunge la temperatura normala in aprox 2km.

Voi ati avut o astfel de problema?
daca da cum ati rezolvat-o?

multumesc anticipat!
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
n0iz3
Viteza 1
Mesaje: 96
Membru din: Lun Aug 22, 2016 9:42 am
Localitate: Bucuresti

Re: Incalzire habitaclu - Mini Cooper R50 benzina

Mesaj de n0iz3 »

Motorul ajunge la temperatura normala? In cat timp?
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Incalzire habitaclu - Mini Cooper R50 benzina

Mesaj de MiniRC31 »

"motorul ajunge la temperatura normala in aprox 2km.", din acest punct de vedere nu cred ca sunt probleme, adica eu din start as elimina problema termostatului.

o chestie am sesizat azi daca setez pe maxim caldura (High), aerul iesit nu este asa de "cald", cu aceeasi treapta pe ventilator, daca setez 22grd - 23grd aerul se simte mai cald pe duzele din fata, dar nu aceeasi senzatie o am daca redirectez aerul catre picioare (numai), cazul asta mi se pare ciudat, pt ca teoretic se redirecteaza acelasi aer cald - teoretic...

astazi parcurgand aprox. 20km aud pe puntea spate un fel de bubuit-troncanit cand trec peste denivelari, o sa comand tampoanele de pe bara stabilizatoare pt inceput.
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2180
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: Incalzire habitaclu - Mini Cooper R50 benzina

Mesaj de Sharpe »

radiatorul de caldura infundat sau nu este aerisita instalatia de racire
am schimbat si reparat cateva MINI-uri cu prb asta
te asteptam la MINI Garaj
.......ghost...
godoroja
Membru nou
Mesaje: 27
Membru din: Mar Sep 13, 2016 5:30 pm

Re: Incalzire habitaclu - Mini Cooper R50 benzina

Mesaj de godoroja »

Sharpe scrie:radiatorul de caldura infundat sau nu este aerisita instalatia de racire
am schimbat si reparat cateva MINI-uri cu prb asta
te asteptam la MINI Garaj
Bine Sharpe :)
E70 X5 40d
F60 LCI Countryman S All4
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Incalzire habitaclu - Mini Cooper R50 benzina

Mesaj de MiniRC31 »

Sharpe scrie:radiatorul de caldura infundat sau nu este aerisita instalatia de racire
am schimbat si reparat cateva MINI-uri cu prb asta
te asteptam la MINI Garaj
daca ai schimbat MINI - "masina intreaga", deja imi pun intrebari doar pt o problema de radiator :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
nu ar fi fost nici o problema sa te vizitez daca nu m-ar desparti aprox 2000km, de aceea ma "agit" pe aici ca ariciul in cusca cu problemute diverse :lol: :lol: :lol:
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
Costica
Membru nou
Mesaje: 2
Membru din: Joi Noi 06, 2014 12:18 pm

Re: Incalzire habitaclu - Mini Cooper R50 benzina

Mesaj de Costica »

Salut, daca ai nevoie de calorifer pt r50 am unu de vanzare.
Avatar utilizator
Pasare
Membru nou
Mesaje: 26
Membru din: Mar Mai 03, 2016 11:51 pm

Re: Incalzire habitaclu - Mini Cooper R50 benzina

Mesaj de Pasare »

Am avut aceeasi problema, tocmai am rezolvat-o. Brusc nu a mai vrut sa bage caldura deloc. Dupa vreo luna de stat proaspat in masina, mi-a sarit acul de la apa la maxim si a inceput sa blincaie becul. Oprit motorul, luat pe rampa, dusa la service. Termostat inlocuit si un furtun de la instalatie, ca pierdea pe-acolo apa.
Blue is the favourite color of the Gods, if they ever had a favourite color.
Avatar utilizator
MiniRC31
Viteza 6
Mesaje: 812
Membru din: Lun Iul 04, 2016 11:27 pm

Re: Incalzire habitaclu - Mini Cooper R50 benzina

Mesaj de MiniRC31 »

salut, termostatul a fost schimbat cu circa 10mii de km inainte de a o lua eu plus ca mie acul de la apa sta destul de linistit in parametri as tinde mai mult despre o problema de calorifer care poate fi infundat dar cand vine caldura voi face "o spalare" a acestui calorifer, oricum nu prea imi place culoarea antigelului ce are o culoare de caramida...

trebuie sa vad cu ce se face (solutie) aceasta curatire a caloriferului.
Drive safe and keep the wheels down
Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: Incalzire habitaclu - Mini Cooper R50 benzina

Mesaj de adrian »

Poti sa folosesti solutia de curatire a schimbatorului de caldura de la centralele termice de aparatament.Daca nu , vezi la o statie de produs betoane, au o solutie de curatat betonul de pe Cife, o poti folosi diluata 50%.Umpli caloriferul cu solutie pe la furtunele de intrare in calorifer, ai acces pe la compartimentul motor, o lasi 2 sau 3 minute nu mai mult si apoi speli cu apa .Vezi ca e coroziva, sa nu atinga pielea, foloseste manusi plastic.Solutia e bine sa fie calduta, reactioneaza mai bine.
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Scrie răspuns