MINI Cooper '07 AR-99-MNY

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Luci
Viteza 2
Mesaje: 112
Membru din: Dum Mai 09, 2010 11:33 am
Localitate: Arad

Re: MINI Cooper '07 AR-99-MNY

Mesaj de Luci »

:lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
Tony
Viteza 2
Mesaje: 137
Membru din: Mie Feb 17, 2010 11:08 pm

Re: MINI Cooper '07 AR-99-MNY

Mesaj de Tony »

Luci scrie:MAX 203 :lol: mai mult nu merge, oricum e nasoala viteza aia, pana si MINI-ul se simte instabila si sa franez pana la 130 a trebuit o vesnicie
Buna dimineata,

Inceraca sa faci un upgrade la sistemul de franare .
Eu am incercat si am fost super incantat de EBC . Daca ai nevoie de ajutor ma poti contacta si te pot recomanda unui prieten care este unic importator si distribuitor pe Romania ( evident, cu discount-ul de rigoare :) ) .

Poze ne mai arati si noua ?
O zi buna,
Avatar utilizator
Luci
Viteza 2
Mesaje: 112
Membru din: Dum Mai 09, 2010 11:33 am
Localitate: Arad

Re: MINI Cooper '07 AR-99-MNY

Mesaj de Luci »

Nu prea am mai facut poze, dar am sa mai caut ceva pe hdd poate mai gasesc ;)
De 2 ori am ajuns cu ea la 203, prima data i-am dat eu pe autostrada cand am mers spre mare iar apoi la intoarcere cand a condus Moni, in rest am mai ajuns pe la 160km/h prin depasiri.Nu sunt sigur daca merita upgrade-ul :lol: ca de pe la 100 km/h franeaza foarte bine. De la 200 probabil ca a franat asa de greu ca nu am apasat eu tare pe pedala de frana (de frica) :oops: ca nu stiam cum reactioneaza :roll:
Avatar utilizator
Tony
Viteza 2
Mesaje: 137
Membru din: Mie Feb 17, 2010 11:08 pm

Re: MINI Cooper '07 AR-99-MNY

Mesaj de Tony »

Luci scrie:Nu prea am mai facut poze, dar am sa mai caut ceva pe hdd poate mai gasesc ;)
De 2 ori am ajuns cu ea la 203, prima data i-am dat eu pe autostrada cand am mers spre mare iar apoi la intoarcere cand a condus Moni, in rest am mai ajuns pe la 160km/h prin depasiri.Nu sunt sigur daca merita upgrade-ul :lol: ca de pe la 100 km/h franeaza foarte bine. De la 200 probabil ca a franat asa de greu ca nu am apasat eu tare pe pedala de frana (de frica) :oops: ca nu stiam cum reactioneaza :roll:
Salutare,

Ideea este in felul urmator .
Problema ta este de la sistemul de frana , evident .
Se intampla urmatoarea problema : masina din cate vad este 2007 , adica in mare are 3 ani de zile vechime .
Furtunele de frana OEM sunt din "cauciuc" , iar in momentul in care tu doresti sa franezi , datorita temperaturii ridicate (motor,etrieri) + temperatura ridicata din sistemul de franare , in speta temperatura ridicata lichidul de frana , furtunele se dilata de unde rezulta ceea ce ai mentionat tu mai sus . Asta nu este o problema, este o chestie uzuala/normala in cazul masinilor care nu au suferit modificari fata de fabrica la sistemul de franare .

"Problema" ta se poate rezolva in etape :

I.
- schimbarea furtunelor de frana cu unele metalice de la Goodridge ( ATENTIE ! Goodridge de UK nu de DE ) ~ 70E
- inlocuirea lichidului de frana cu ceva profi , in speta Motul ~ 0 E :) - mai am 2 bidoane prin garaj si iti pot da unul fara probleme :D

In momentul acesta ar trebui sa sesizezi o imbunatatire majora .
Daca nici asa nu te satisface pe deplin exista etapa a II-a .

II. = I +

-inlocuirea discurilor fata/spate cu unele cu continut ceramic , striate (striatii pentru curatire , nu pentru racire ). EXCLUS : discuri perforate :) (toata lumea alearga dupa ele , dar calitativ si competitiv sunt mai slabe decat cele cu stiatii )
-inlocuirea placutelor fata/spate cu unele ceramice .

Un pret la a 2-a etapa nu stiu sa iti dau dar daca te intereseaza iti voi comunica .

III.
Inlocuire completa a sistemului de franare . Asta implica intreg sistemul fata (discuri,placute,etrieri,furtune,garnituri) + inlocuirea completa a sistemului de franare spate + pompa de frana + multe altele - dar sincer sa fiu nu cred ca ai nevoie de asa ceva !

Bafta cu buburuza .

Cu stima,

*am uitat sa iti mentionez : nu vorbesc chestiile astea din auzite/citite etc... . Iti vorbesc din experientele care le-am trait pe pielea mea si multe multe multe multe , foarte multe ore petrecute pe circuit/traseu :D , si chiar as fi fericit sa te pot ajuta .
Avatar utilizator
Luci
Viteza 2
Mesaje: 112
Membru din: Dum Mai 09, 2010 11:33 am
Localitate: Arad

Re: MINI Cooper '07 AR-99-MNY

Mesaj de Luci »

k, ms de informare, deocamdata vreau sa repar pompa de servo-frana la care mecanicul mi-a spus ca sub 300E nu scap pentru un burduf si o garnitura :| placutele pe fata le-am schimbat acum 700km si cele de pe spate sunt inca in portbagaj urmand sa le schimb cand se mai uzeaza. Deci a 2 a varianta iese din discutie iar prima varianta suna bine, dar pe viitor...sa vedem cum iesim cu pompa servo
Avatar utilizator
Luci
Viteza 2
Mesaje: 112
Membru din: Dum Mai 09, 2010 11:33 am
Localitate: Arad

Re: MINI Cooper '07 AR-99-MNY

Mesaj de Luci »

Trece MINI-ul pe sub ? :lol: :lol:
Fişiere ataşate
280520102371.jpg
Avatar utilizator
Luci
Viteza 2
Mesaje: 112
Membru din: Dum Mai 09, 2010 11:33 am
Localitate: Arad

Re: MINI Cooper '07 AR-99-MNY

Mesaj de Luci »

Numai 95 carrera :lol:
Fişiere ataşate
101020091853.jpg
Avatar utilizator
Luci
Viteza 2
Mesaje: 112
Membru din: Dum Mai 09, 2010 11:33 am
Localitate: Arad

Re: MINI Cooper '07 AR-99-MNY

Mesaj de Luci »

Moni cu un pasager :lol: (ne mutam de la TM la AR) avea si centura pasagerul
Fişiere ataşate
120320102289.jpg
Avatar utilizator
Luci
Viteza 2
Mesaje: 112
Membru din: Dum Mai 09, 2010 11:33 am
Localitate: Arad

Re: MINI Cooper '07 AR-99-MNY

Mesaj de Luci »

e un MINI acolo 8-)
Fişiere ataşate
DSCF1310.JPG
Avatar utilizator
Tony
Viteza 2
Mesaje: 137
Membru din: Mie Feb 17, 2010 11:08 pm

Re: MINI Cooper '07 AR-99-MNY

Mesaj de Tony »

Luci scrie:Numai 95 carrera :lol:
Tare .

Iar cu franele tu stii cel mai bine ce vrei de la a ta masina !
Bafta
Scrie răspuns