Dspre culori si nuante

Avatar utilizator
ToyCooper82
Moderator
Mesaje: 1741
Membru din: Mar Dec 15, 2009 4:34 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Dspre culori si nuante

Mesaj de ToyCooper82 »

am gasit un articol pe net de la Adevarul si am postat aici pt a impartasii si cu voi

"Producătorii de autoturisme îşi răsfaţă astăzi clienţii cu o gamă vastă de culori pentru modelele lansate, mai ales că unii amatori de maşini cred că trebuie să se ferească de anumite nuanţe. În ultimii ani, printre iubitorii de maşini au început să se răspândească tot mai multe mituri legate de culoarea autoturismelor.

Henry Ford a contribuit cu siguranţă la ceea ce se întâmplă astăzi pe piaţa automobilelor atunci când a spus că orice client al modelului T, produs la începutul secolului XX, poate avea orice nuanţă îşi doreşte, atât timp cât alege negrul. Astăzi, clienţii se confruntă cu un proces mult mai complicat de selecţie atunci când vine vorba de culori, precizează ediţia online a revistei americane „Road Track".

Spre exemplu, noul model de Ford Fiesta SE este disponibil în opt culori. Dacă nuanţa de „negru tuxedo" ar fi avut şanse să fie aprobată de fondatorul companiei, probabil că cineva ar fi rămas fără slujbă dacă ar fi îndrăznit să-i propună acestuia comercializarea unui model în nuanţa „lime squeeze metallic".

Lucrurile se complică şi mai tare în cazul maşinilor de lux. Sedanul Mulsanne de la Bentley (260.000 euro) este disponibil în 100 de nuanţe. Un reprezentant al Bentley a descris, cu ocazia Salonului Auto de la New York, eforturile companiei de a combina nuanţele, de la tonurile bucătăriilor din anii '50 până la culorile mănuşilor purtate de figurile regale. Experţii din industria automobilelor explică de ce este atât de importantă culoarea unui autoturism.

1 Culori deschise, asigurări mai scumpe?

Ideea că cineva ar putea plăti mai mult la asigurarea maşinii doar pentru că nuanţa acesteia este deschisă a circulat intens în ultimii ani. Potrivit experţilor din industria asigurărilor, această ipoteză este falsă. „Nu am auzit de nicio companie care să ceară mai mulţi bani pentru că maşina este de o anumită culoare. Contează istoricul de furturi şi accidente, modelul şi costul reparaţiilor", spune Jeanne Salvatore, reprezentant al Institutului de informare asupra asigurărilor din New York.

2 Care sunt cele mai în vogă culori?

„În ultimii trei ani, în America de Nord, la modă este albul. Am remarcat totuşi că, la nivel global, negrul a câştigat în popularitate", precizează Nancy Lockhart, director de marketing al companiei DuPont. Lockhart crede că interesul clienţilor de pretutindeni pentru alb şi negru va creşte. La fel şi pentru combinaţia dintre acestea, mai ales dacă finisajele sunt metalice ori perlate.

Potrivit raportului anual referitor la popularitatea culorilor, realizat de DuPont, argintiul rămâne cea mai în vogă nuanţă din întreaga lume.Cu toate astea, pe piaţă îşi fac loc modele în culori tot mai puternice. „Există, la nivel global, o creştere a cererii pentru purpuriu. Şi portocaliul a fost destul de căutat în ultimii cinci ani", mai precizează Lockhart. Pieţele emergente, precum China şi India, vor influenţa paleta de culori utilizată pentru modelele viitoare. Michelle Killen, designer exterior la General Motors, spune că pe piaţa europeană şi pe cea americană vor apărea tot mai multe maşini în tonuri de roz sau de fucsia, iar portocaliul va continua să fie la fel de popular.

3 Afectează culoarea valoarea maşinii?

Cu siguranţă. Mai ales dacă proprietarul intenţionează să o păstreze până ce va atinge statutul de „model clasic". Specialiştii din industrie spun că o maşină roşie va fi mult mai uşor de vândut decât una verde. „Alegeţi o culoare considerată reprezentativă pentru modelul respectiv", sfătuieşte Mike Fairbrain, cofondator al unei firme de licitaţii din SUA.

4 Atrag unele culori poliţia?

Majoritatea agenţilor de circulaţie vor spune că dacă ai depăşit viteza, vei fi tras pe dreapta, indiferent ce culoare are maşina ta. Deşi, potrivit cercetărilor, la nivel de subconştient, asociem culoarea roşie cu puterea, rapiditatea şi câştigul, încercaţi să nu-i explicaţi unui poliţist că v-a oprit şi v-a amendat doar pentru că aveţi o maşină roşie."
MINI Cooper R50,
S exterior
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: Dspre culori si nuante

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

ToyCooper82 scrie:am gasit un articol pe net de la Adevarul si am postat aici pt a impartasii si cu voi

Majoritatea agenţilor de circulaţie vor spune că dacă ai depăşit viteza, vei fi tras pe dreapta, indiferent ce culoare are maşina ta. Deşi, potrivit cercetărilor, la nivel de subconştient, asociem culoarea roşie cu puterea, rapiditatea şi câştigul, încercaţi să nu-i explicaţi unui poliţist că v-a oprit şi v-a amendat doar pentru că aveţi o maşină roşie."
:lol: :lol: :lol:
Imagine
Avatar utilizator
alinabiancapop
Moderator
Mesaje: 1925
Membru din: Lun Oct 26, 2009 12:12 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re: Dspre culori si nuante

Mesaj de alinabiancapop »

mi-e mi-a bagat pe gat nici mai mult nici mai putin decat un semafor rosu doar pt ca din grupul de masini care a trecut pe ultima secunda de verde.......era singura masina dungata si normal ca pt a trece intersectia am calcat-o.....si a sunat toba :twisted: :lol: :lol: :lol: mai ca nu s-a sinucis aruncanu-se in fata celorlati sa ma opreasca :lol: :lol: :lol:
si mai facea si pe inteligentul cu remarci de genul ...."cam puternica masina asta pt dumneavoastra domnisoara.....pacat de ea ca va sta in parcare in urmatoarea perioada" .....si pt ca stiam 100% ca nu am intrat pe rosu, si mai ales ca trecusem in paralel cu alte 3 masini pe care nu le oprise :shock: , am dat telefonul magic :twisted: si mi-am vazut de drum 8-) 8-) 8-)
Dare to be different!
ex MINI Cooper S R56
now MINI Rover ....S again
Avatar utilizator
ToyCooper82
Moderator
Mesaje: 1741
Membru din: Mar Dec 15, 2009 4:34 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Dspre culori si nuante

Mesaj de ToyCooper82 »

intradevar cam asa se intampla la noi! mi-a placut povestioara Alinei :D
MINI Cooper R50,
S exterior
Scrie răspuns