VL - MINI COOPER 2002

Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: VL - MINI COOPER 2002

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Check engine cumva?
Imagine
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: VL - MINI COOPER 2002

Mesaj de darksun »

Ar fi super daca ai spune care este al doilea senzor sau sub ce forma e. Deobicei daca se aprinde un senzor se aprinde si cel de motor. Din pacate la aceasta problema numai un tester poate sa-ti raspunde deoarece cauzele pot fi multiple. De la senzori de motor stricati care nu citesc bine anumite date si dau erori pana la buji/fise/clapeta acceleratie etc uzate. De asemenea si calitatea benzinei poate sa fie o problema. Cel mai bine te duci la un tester si verifici ce eroare da, ca sa te putem indrepta in directia corecta. ;)
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
remus_vl
Membru nou
Mesaje: 24
Membru din: Mar Sep 01, 2009 8:28 am
Localitate: Rm. Valcea

Re: VL - MINI COOPER 2002

Mesaj de remus_vl »

Ala si inca unul EM sau EL si mai aparea ceva si pe display. Am uitat sa precizez ca are cutie hidramata.
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: VL - MINI COOPER 2002

Mesaj de darksun »

Vezi ce scrie pe display, ca deobicei zice ce "fault" e. Cutia nu prea are treaba, daca are ceva nu mai intra in viteze. Problema este undeva la motor. Se aprind intermitent ? Incearca primul lucru sa schimbi benzina. Cand se aprind, masina merge normal sau da semne de oboseala ?
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
remus_vl
Membru nou
Mesaje: 24
Membru din: Mar Sep 01, 2009 8:28 am
Localitate: Rm. Valcea

Re: VL - MINI COOPER 2002

Mesaj de remus_vl »

E primul MINI pe care il conduc, nu stiu cum merg altele, ce ar inseamna normal. De tras trage si se tureaza foarte bine. EP era martorul care se aprinde. O sa incerc sa vorbesc cu MMM poate ma da o tura cu masina sa vad diferente.
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: VL - MINI COOPER 2002

Mesaj de darksun »

Daca masina merge prost se simte, trage neregulat, se ineaca etc. Nu e vb de performante. Daca totusi merge normal, e vreu senzor care citeste prost din cand in cand si trebuie inlocuit. masina va merge ok dar e recomandat sa-l schimbi.
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: VL - MINI COOPER 2002

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Si a mea mergea normal,dar cand imi era lumea mai draga se aprindea check engine+EML si se oprea.Cel mai bine e sa mergi la un tester asa preventiv. ;)
Imagine
Avatar utilizator
VL06MMM
Membru nou
Mesaje: 40
Membru din: Sâm Aug 22, 2009 4:58 pm
Localitate: rm valcea
Contact:

Re: VL - MINI COOPER 2002

Mesaj de VL06MMM »

remus_vl scrie:E primul MINI pe care il conduc, nu stiu cum merg altele, ce ar inseamna normal. De tras trage si se tureaza foarte bine. EP era martorul care se aprinde. O sa incerc sa vorbesc cu MMM poate ma da o tura cu masina sa vad diferente.
Te astept sa dai "o tura" cu mine,si te pot indruma si catre un service care are tester. Oricum o sa fie o diferenta,ptr ca tu ai cutie automata, si e ceva diferenta.Iti stau la dispozitie 24/24 :?:
tel 0723 189 189
remus_vl
Membru nou
Mesaje: 24
Membru din: Mar Sep 01, 2009 8:28 am
Localitate: Rm. Valcea

Re: VL - MINI COOPER 2002

Mesaj de remus_vl »

Salut all,

Multumesc la toti care mi-au trimis mesaje de urare cu " La multi ani". Am inceput sa ma obisnuiesc cu masinuta si cred k e timpul sa investesc si eu putin. Masinuta are toba cam ruginita si ma gandesc ca prima investitie sa fie aici. Ce imi recomandati si niste preturi estimative. Am inteles ca o sa fie o diferenta destul de mare dupa ce schimb toba, este adevarat?
Avatar utilizator
darksun
Moderator
Mesaje: 1421
Membru din: Sâm Iul 18, 2009 4:45 pm
Localitate: Bucuresti

Re: VL - MINI COOPER 2002

Mesaj de darksun »

Remus ai 2 variante. Ori pui una universala (cum are sharpe) si care se sudeaza , ori iei una speciala pentru MINI. Si la mine toba a fot ruginita, si am cumparat o toba Sebring speciala de MINI. Se prindea pe suportii originali deci nu fost problema. Eu am dat 17 mil pe ea cu tot cu montaj. Acuma depinde ce vrei. Poti sa iti iei o toba de 5 milioane si sa o sudezi! ;)
~ Think MINI! ~ :D
Imagine
Scrie răspuns