Achizitionare Mini Cooper

Avatar utilizator
bumbumparty
Viteza 2
Mesaje: 127
Membru din: Joi Feb 24, 2011 12:01 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Achizitionare Mini Cooper

Mesaj de bumbumparty »

Salutare Tuturor,

Sunt nou pe acest forum si de aceea imi cer scuze anticipat daca incalc vreo regula de bun simt...sau ceva

Vreau sa-mi achizitionez un mini Cooper 1.6 115 cp, si am gasit masina la o cunostinta....

Masina este din 2003, 125 000 km, un pret bun spun eu (8000 euro) spun bun pentru ca iau in calcul si dotarile masinii
Mai jos o sa va spun exact ce dotari are masina...si as ramane recunoscator daca va dati cu parerea pentru ca vreau sa devin membru mini cu drepturi si obligatii depline.

Mini cooper 1.6 115 cai
Cutie Automata
Full piele
Trapa panoramik
10 airbaguri
Xenon
jante 17' albe
Comenzi volan
Esta cam full masina mai putin scaune electrice...

Vreau sa aflu pareri...

Este prea veche pentru un mini?
Are prea multi kilometri?
Este greu de intretinut?
Consum de benzina?

astept raspunsuri

Cu respect,
Viitor posesor de mini (sper)
Nu ai Mini?
Nu existi!
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: Achizitionare Mini Cooper

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Eu mi-am cumparat bestia cu sufletul nu cu cap. :D Restul sunt detalii minore (consum,pret achizitie,piese,fiabilitate,dotari etc). :D Parere subiectiva sau obiectiva doresti sa afli? :D
Imagine
Avatar utilizator
bumbumparty
Viteza 2
Mesaje: 127
Membru din: Joi Feb 24, 2011 12:01 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitionare Mini Cooper

Mesaj de bumbumparty »

:)) De placut este cert ca imi place masina maxim... acum vreau sa stiu si la ce ma bag...daca o iau si o tin in parcare ca nu am bani de benzina...nu e ok...:) sau daca incepe si imi pica cine stie ce la ea si costa shdamilioane ... ash prefera asa o categorie cu raspunsuri subiectieve...si una cu obiective :)

Apreciez interesul vostru...
Nu ai Mini?
Nu existi!
Avatar utilizator
dogarel
Viteza 6
Mesaje: 994
Membru din: Joi Ian 28, 2010 9:37 am
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Achizitionare Mini Cooper

Mesaj de dogarel »

Eu am ONE-ul din 2005 si pana acum nu am bagat alti bani in ea, decat reviziile periodice. Aruncand un ochi prin forum o sa observi ca intretinerea nu este chiar un cosmar, iar despre consum, sincer, o sa cam uiti in momentul in care o sa te cuprinda placerea condusului.
Spor la achizitie!
Mini Rover MPI 1997
El Perro Loco http://dogarel.blogspot.com/
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitionare Mini Cooper

Mesaj de cristi o'RAL »

o sa ajungi sa bagi o gramada de bani in proiectoare, capace de oglinzi cu union jack sau patratele, covorase de cauciuc, cotiera, jante pe 19, soft, steag pe plafon - din ala semitransparent pentru trapa (scump), vopsea rosie pentru etrieri... dupa aia accesorii pt tine si familie de pe www.mini.com/shop etc... nu-ti lua MINI pt ca o sa-ti ocupe tot timpul si o sa-ti manance toti banii!!! :lol:

problemele care apar le gasesti detaliate de darksun... cauta mesajele lui.
pe scurt:
- parbrizul e posibil sa se fisureze daca mergi tare pe drumuri cu gropi sau denivelate
- geamul dreapta fata se mai blocheaza din cand in cand... dar se rezolva de fiecare data cu o lovitura puternica in usa
- pompa de servo da semne de oboseala dupa 100.000km, dar daca schimbi lichidul de servo o salvezi si scapi de dat in jur de 15mil pe una noua sau reconditionata
- cutia de viteze nu e una exceptionala la modelul acela, dar asta nu inseamna ca e proasta. daca o folosesti in regim de MINI CHALLENGE s-ar putea sa te lase, daca mergi normal cu ea, n-ai nici o problema - noi avem 120,000km si nu am facut decat sa schimbam semeringurile de la planetare si cu ocazia asta schimbat si uleiul.
- in general micile motorase electrice tind sa se blocheze, dar asta inteleg ca e problema generala la bmw... trebuiesc folosite des sau curatate din cand in cand
- la motor nu exista
- cauciucuri si placute o sa schimbi destul de des din cauza stilului tau de condus => consum pe masura :D

altfel... consumabile, cum zice si doggy
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
bumbumparty
Viteza 2
Mesaje: 127
Membru din: Joi Feb 24, 2011 12:01 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitionare Mini Cooper

Mesaj de bumbumparty »

destul de corect spun eu... masina arata genial...mi-a placut maxim ... este super intretinuta...mi-a spus ca a schimbat acum 2000 km pompa de servo, suport motor si revizia .... in principiu ar trebuii sa fie o masina ok...!

Va multumesc mult pentru interes...sper ca in weekend sa pun si poze cu masina...! :)
Inca ma sperie consumul (o chestie personala) am avut inainte o mazda rx-8 si am cam luat frica consumului motor schimbat din 30k in 30k :)) ... la un condus normal de orash alternat mers normal si cateodata sport... ? sare de 13-14 consumul?
Nu ai Mini?
Nu existi!
Avatar utilizator
boddo
Viteza 6
Mesaje: 522
Membru din: Mar Sep 21, 2010 1:37 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Achizitionare Mini Cooper

Mesaj de boddo »

cam pe acolo cu consumul.. nu sare da nici nu prea scade sub 13-14 :)) ( cel putin la a mea )
Eenie, MINI , miney , mo lover
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitionare Mini Cooper

Mesaj de cristi o'RAL »

depinde cum mergi cu ea... si pe langa asta e automata, oricum consuma mai mult
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Achizitionare Mini Cooper

Mesaj de io's »

si eu sunt de curand (pot spune asta) posesor de MINI si problemele (mici si marunte - poti inspecta topicul de prezentare a masinii mele in sectiunea R50) au fost imediat dupa cummparare dar odata pusa la punct nu am mai avut NICIO problema. nici consumul nu ma sperie prea tare, nu merg batraneste si consumul nu mi-a trecut de 14 niciodata si asta in trafic bara la bara, chiar ultimul consum m-a uimit si pe mine (11,2) dar am mers destul de mult fara oprire prin oras si la ore cand traficul era ceva mai lejer, altfel in medie sta undeva la 12,5 fie ca e vara sau iarna, iar extraurban pot spune ca am mers cu 7,7l/100km cu varfuri de 180km/h
piesele de schimb comparativ cu alte marci (clasa similara) sunt cam la fel ca pret daca nu putin mai ieftine (am facut odata o comparatie de preturi intre MINI si o fiesta 1,4tdci si o corsa)

multa bafta!! ... si asteptam topic de prezentare :mrgreen:
"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
boddo
Viteza 6
Mesaje: 522
Membru din: Mar Sep 21, 2010 1:37 pm
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Achizitionare Mini Cooper

Mesaj de boddo »

cam cu aceleasi dotari si nr de km am luat-o si noi acum 6 luni.. in privinta pretului ce-i dreapt am prins o super ocazie zic eu.. 6300 E .. probleme aparute dupa .. : kitul de ambreiaj si cutia care da mici semne de oboseala.. Consumabilele nu mi s-au parut scumpe si nici restul piselor.. Cu exceptia preturilor de la bavaria :))
Sper sa ne-o prezinti cat mai curand daca te hotarasti sa o achizitionezi si sa o stapanesti sanatos !
Eenie, MINI , miney , mo lover
Scrie răspuns