MINI ONE D vs MINI COOPER D

stux
Membru nou
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mai 18, 2011 6:43 pm

MINI ONE D vs MINI COOPER D

Mesaj de stux »

Salutare tuturor "MINI-acilor", daca pot spune asa.
Intrucat am hotarat ca e cazul sa intru si eu in acest club (sau cel putin urmeaza), as dori si eu cateva pareri de posesori, daca nu chiar "experti" in domeniu. Situatia e cam in "halul" urmator:
Urmeaza sa cumpar un MINI ONE/COOPER D, motor 1.6, transmisie manuala. Problema e urmatoarea, discutand despre acelasi motor D de 1.6, in afara de diferenta evidenta de CP intre varianta de pe ONE si cea de pe COOPER, imi poate spune cineva care sunt defapt diferentele esentiale intre cele doua modele ? De ce intreb asta: in aceeasi configuratie, diferenta de pret intre cele doua modele este cam de 2000 euro (si nu m-am abtinut deloc la dotari....discutand aici inclusiv de sistemul de navigatie). Se justifica aceasta diferenta ?
Va multumesc anticipat si ajutati un biet necunascator sa ia o decizie pe masura. Sigur poate unii o sa spuna ca unde intra suma de XXXXX intra inca 2K, perfect adevarat, dar nu e o suma totusi mica si se poate utiliza in alte scopuri :)
Numai bine si "drive safe" !!!
:geek:
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: MINI ONE D vs MINI COOPER D

Mesaj de razvan333 »

Bine ai venit, ai facut o alegere buna referitor la marca...lasand la o parte intrebarea ta despre acea diferenta de 2000, mi se pare un sacrilegiu sa pui diesel pe MINI, eu nu as da nici un euro pe un MINI diesel.Te gandesti numai la consum, sau care este motivatia pentru D?...MINI-ul meu nu consuma sub 15 in Bucuresti, dar nu l-as schimba cu un MINI D :D
MINI diesel mi se pare ca Porsche sau Ferrari diesel :mrgreen:
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
Sharpe
Veteran
Mesaje: 2180
Membru din: Sâm Iul 11, 2009 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Re: MINI ONE D vs MINI COOPER D

Mesaj de Sharpe »

sunt ffff multi oameni care nu concep decat masina diesel si astfel a aparut MINI diesel :lol:
.......ghost...
mok
Moderator
Mesaje: 1543
Membru din: Vin Sep 12, 2008 1:16 pm

Re: MINI ONE D vs MINI COOPER D

Mesaj de mok »

....si MINI SD
stux
Membru nou
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mai 18, 2011 6:43 pm

Re: MINI ONE D vs MINI COOPER D

Mesaj de stux »

:twisted:
Argumentele pentru diesel sunt defapt 2: masina este cadou pentru sotia mea, care nu este "speed women" , ci doar este innebunita dupa mini, si al doilea argument, deloc de neglijat, este ca momentan locuiesc in Belgia, deci masina va fi inmatriculata aici. Si aici ca si in Romania functioneaza celebra "taxa de mediu", numai ca in sens invers, adica pentru masini cu emisii mici (respectiv sub 104g), statul Be iti returneaza la inmatriculare o anumita suma, deloc de neglijat (respectiv 15 % din valoarea masinii), bani pe care evident prefer sa ii redirectionez spre dotari :). Si atunci, zic, de ce nu diesel ?
Consumul nu e un argument.
Multumesc tuturor si have fun !
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: MINI ONE D vs MINI COOPER D

Mesaj de razvan333 »

Vezi, daca nu ai completat locatia unde stai :mrgreen:
Si totusi sunt multe fete care au si MINI COOPER S si JCW, treaba cu viteza nu are relevanta, poti merge linistit si cu o masina de 74 de cai si cu una de 200 :D
Daca ii place asa mult MINI, ca si noua de altfel :D , explica-i ca MINI D nu e deloc fun ;)
PS: la mine in familie, MINI este tot al sotiei :D
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
stux
Membru nou
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mai 18, 2011 6:43 pm

Re: MINI ONE D vs MINI COOPER D

Mesaj de stux »

Hehe, nu am cum sa ii explic, o sa fie cadou, deci total surprise.
Va multumesc oricum pentru pareri, daca ar fi pentru mine siguuuur ar fi JCW. Ideea e ca am si un anume buget pentru asta, nu imi permit chiar un JCW :) (oricum Razvan vad ca se potrivesc gusturile, eu conduc momentan exact descrierea ta cu rosu din semnatura asa ca :twisted: )
Intrebarea era defapt ONE sau COOPER, si de ce as alege COOPER si nu ONE, cu aceleasi dotari....iar voi ati sarit in capul meu cu motorul, railor !!!!!
Sa fiu si mai explicit, ca sa ma incadrez in buget, ar trebui sa aleg intre un ONE cu pachetul maxim de dotari (din Belgia, nu stiu daca e identic cu cel din RO) + navigatie si trapa, sau un COOPER cu acelasi pachet dar fara cele doua dotari suplimentare. Si chiar nu pricep, in afara de editiile exclusiviste de echipare (gen JCW) si motoarele mai mari/sportive cu care vine COOPERUL, mai exista alte diferente ?.

OFFTOPIC: pentru toti fanii MINI, ar trebui sa treceti macar odata prin BELGIA, efectiv e tara MINI-ului, cateodata vezi la semafor 3-4 in linie :), ai ocazia sa vezi toate variantele de motoare/echipari/dotari/soferi :), toate combinatiile posibile. E chiar FUN !!!!
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: MINI ONE D vs MINI COOPER D

Mesaj de razvan333 »

Nu prea ma pricep la dotarile masinilor noi, dar eu zic sa iei ONE, daca spui ca are de toate, trapa chiar e un must-have, asa ca daca tot e sa fie diesel, ia-o cu de toate...parerea mea :mrgreen:
Cat despre Audi, ma bucur sa aud ca mai am si eu coechipieri ca sa zic asa :lol: . Poti arunca un ochi aici http://www.mymini.ro/myforum/viewforum.php?f=47 si sa iti prezinti Audi, asta pana cand vei prezenta si MINI-ul :D
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
stux
Membru nou
Mesaje: 6
Membru din: Mie Mai 18, 2011 6:43 pm

Re: MINI ONE D vs MINI COOPER D

Mesaj de stux »

Pai cam asta era si gandirea mea, prefer diferenta de bani sa o "investesc" in dotari, macar sa fie "full", si hai ca 90 CP nu e chiar asa rau pentru o masina de 1 tona (putem lua un calcul si un mic "boost" pe viitor nu ?).
Ma gandeam ca poate sunt ceva diferente semnificative intre cele doua modele, care mie imi scapa, gen : motoare de generatii diferite...chestii care chiar ar fi contat...dar cred ca nu e cazul.
Merci de hintul cu Audi, o sa imi arunc ceva ochi si pe acolo, deocamdata mai studiez umpic la mini pana ma hotarasc definitiv si pana cand vine momentul :)).
Offtopic: si in romania se incarca greu forumul ca mie imi merge eeeeeeeeeextreeeeeeeeeeem de greu ??
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: MINI ONE D vs MINI COOPER D

Mesaj de cristi o'RAL »

in romania merge foarte bine forumul, stim ca sunt probleme si cu accesul din germania si austria, dar nu ne putem explica
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Scrie răspuns