MINI CLUBMAN - Opinii/Intrebari/Sfaturi

Avatar utilizator
adrian
Veteran
Mesaje: 3704
Membru din: Joi Apr 15, 2010 2:50 pm
Localitate: Calarasi,Targu mures

Re: MINI CLUBMAN - Opinii/Intrebari/Sfaturi

Mesaj de adrian »

Vali,cred ca ai pus punct f. elegant la acest topic ,pe gustul multora.
Voi cand dormiti fratilor?,vad ca la 2:54 a.m. sunteti la tastatura, o fi din cauza calduriii??
Real motors need forced induction

Nobody's perfect but if you drive a MINI Cooper F54 with B47 engine ,you're pretty damn close
Petrol is for cleaning tools, with Diesel we make Power
Avatar utilizator
Vali Iovi-Stere
Site Admin
Mesaje: 6384
Membru din: Dum Oct 19, 2008 11:47 pm
Localitate: Bucuresti-Mangalia
Contact:

Re: MINI CLUBMAN - Opinii/Intrebari/Sfaturi

Mesaj de Vali Iovi-Stere »

Unde scrie ca trebuie sa dorm la ora aia? :shock: Mi-am spus parerea ca si tine.Eu avand un avantaj fata de tine fiind propietar de MINI de peste trei ani. Cunosc absolut toate avantajele si dezavantajele acestei masini. :D Initial nu am vrut sa intervin, dar prea ai aruncat cu noroi in aceasta marca fara nicio justificare logica si nu mai vedeam rostul acestei discutii. Have a nice day. :D
Imagine
sorinpet
Membru nou
Mesaje: 17
Membru din: Joi Iun 23, 2011 1:55 pm

Re: MINI CLUBMAN - Opinii/Intrebari/Sfaturi

Mesaj de sorinpet »

Aici in Franta, "Haudi" cum o numesti tu nu este masina poporului (a se citi masina cocalarilor si a manelistilor) cum este in Romania.
Aici se numeste simplu Audi.
Fiind o masina un pic mai mare ca MINI si din clasa medie nu cred ca ma voi simti mai bine in ea, pentru ca eu prefer masinile din clasa mare (passat sau mazda6 etc).
Nu am spus niciodata ca Fabia este mai "tare" ca un MINI. DPDV raport calitate-pret consider ca Fabia are un pret cinstit in comparatie cu MINI unde platesti enrom doar pentru a "curge MINI prin vene".
"Fun to drive"...hmmm...da ...am auzit, ba chiar am si simtit dar cu un Porche din 1976 al unui amic dar asta este deja o alta discutie.
Cand centura te sugruma tot drumul, cand calitatea sistemului audio nu iti ofera acuratete, cand motorul urla in 4000RPM (pentru a putea depasi) si cand opresti din 400 in 400 de km sa alimentezi (ma refer la consumul de 10-11), cand scaunele sport din piele iti creeaza discomfort in loc de comfort...NU...pur si simplu nu pot simti la fel ca tine.
Imi poti accepta opinia?
MINI Clubman 1,6 , 120 CP, CREM (Almost Full Options - Scaune piele sport, Navigatie, Trapa)
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: MINI CLUBMAN - Opinii/Intrebari/Sfaturi

Mesaj de soferman »

adrian scrie:Am deviat total,soferman ti-ai pus pe cap greii din forum,las-o balta-nu stiam ce este Audi stronic,era de fapt S-Tronic,si de fapt este doar o echipare cu o c.v. cu 4 setari diferite-sper sa vina mai repede sa scapi de beleaua de Mini,deja simt ca faci experimente,mai arunci o piatra sa vezi cati o mai ridica de jos, vezi daca nu este si un forum pentru "stronici",mai baga si acolo o soparla,agita-i si pe ei,nu te lasa-Vive la France!!
Adrian, cred ca ai incurcat numele, mai mare atentie. Nu cred ca mi-am suit pe nimeni in cap, nu am spus nimic de cutia de viteza de la Audi, mie imi place Mini.

Atentie la neatentie.
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
khuti
Veteran
Mesaje: 1249
Membru din: Sâm Mar 13, 2010 10:50 am
Localitate: Constanta

Re: MINI CLUBMAN - Opinii/Intrebari/Sfaturi

Mesaj de khuti »

Imi pare rau ca intervin si eu ... cum poti spune ca scaunele nu sunt comfortabile ????? pai poti sa compari scaunele de MINI cu scaunele de MAZDA 6 sau ragalia aia de Fabia ... sincer acum :lol: :lol: :lol: am mers si cu Fabia (bleah in general nu imi place SKODA) si cu MAZDA 6 ... si nu am simtit in nici una "comfortul" :lol: :lol: :lol: dimpotriva ...

Cat despre sound ... eu am MINI WAVE , si se aude exceptional ... plus de asta toti care s-au urcat in masina mea mi-au spus ca am un sound ffff bun ... si persoanele respective nu erau posesori de MAZDA si FABIA ... ci de masini adevarate , pe care nu as vrea sa le numesc acum ... :D
Open your mind ! ;)
sorinpet
Membru nou
Mesaje: 17
Membru din: Joi Iun 23, 2011 1:55 pm

Re: MINI CLUBMAN - Opinii/Intrebari/Sfaturi

Mesaj de sorinpet »

Khuti...nu stiu cati km conduci tu pe an in general...dar cand faci peste 6500 de km intr-o saptamana si cand ajungi acasa si nu te vaiti de dureri de spate / gat / "fund" sau altceva ajungi sa apreciezi calitatea unor scaune ca cele de la Passat (full electrice si cu masaj).
Cand merg cu MINI mai mult de 20 de km...deja simt ca-mi amorteste gatul ...sa nu mai zic ca lombarul este ca si inexistent deoarece se regleaza doar jos...si nu il poti ridica mai sus. Nu zic nimic ca e manual...ca asta e deja snobism.
Scaunele de la MINI sunt cele sport in piele.
Poate ca cele normale sunt mai comfortabile...nu am de unde sa stiu.
Nu stiu ce masini ai condus tu pana acu...pe distante lungi, dar eu personal, daca as avea cum mi-as pune pe orice masina scaune de Passat.
Abia ce am revenit dintr-un mic concediu in Suedia. Am condus 2 masini pe distante maricele (cateva sute de km). Matusi-mea are Volvo S80 si barbasu un Volvo V70.
Crede-ma...nu se comparau scaunele cu cele de pe Passat dar nici dureri nu am avut.
Nu are sens sa vb de alte masini gen Mercedes sau Bmw ca astea deja sunt intr-o alta categorie de buget.
La sunet eu stiu doar ca sunt 8 difuzoare...nu stiu ce CD/DVD am...spune-mi unde sa ma uit...si poate aflam de ce se aude asa prost...
MINI Clubman 1,6 , 120 CP, CREM (Almost Full Options - Scaune piele sport, Navigatie, Trapa)
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: MINI CLUBMAN - Opinii/Intrebari/Sfaturi

Mesaj de soferman »

Sorin, niciodata o masina din clasa mica nu o sa-ti ofere confortul unei masini din clasa medie sau mare. Masinile din clasa mica, dupa cum am mai spus, sunt dedicate in procent de 80% orasului. Crezi ca ar fi avut rost ca Mini sa aiba masaj in scune, nu cred ca ai fi avut timp sa-i simti efectul intre un Carrefour si o Cora sau un parc si acasa. In aceasta discutie ne invartim in jurul cozii, tu ai dreptate pe o parte - mini nu este la fel de comfortabil ca un Passat, dar si posesorii de Mini au dreptate - Passat nu o sa-ti ofere placerea de a conduce pe care o ofera Mini, si eu am dreptate Noi aici comparam mere cu prune, compara Passatul cu Mazda, Ford, Skoda si Mini cu Audi A1, Fiat 500, fabia, Yaris, etc.
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
khuti
Veteran
Mesaje: 1249
Membru din: Sâm Mar 13, 2010 10:50 am
Localitate: Constanta

Re: MINI CLUBMAN - Opinii/Intrebari/Sfaturi

Mesaj de khuti »

Ca sa iti faci o idee ... Câți km fac pe an .. De ex de 7 luni , de cAnd Am MINI ... Am făcut 19000 de km .. Si nu am avut nici o problema cu spatele , iar scaunele imi plac enorm ... Bine Acum e chestie si de gusturi ... Si după cum spunea cineva mai devreme MINI e o mașina pe care o alegi cu sufletul , Putin înțeleg acest "microb" ... Dc ar fi sa schimb mașina , cu siguranță ar fi tot MINI ...
Open your mind ! ;)
sorinpet
Membru nou
Mesaje: 17
Membru din: Joi Iun 23, 2011 1:55 pm

Re: MINI CLUBMAN - Opinii/Intrebari/Sfaturi

Mesaj de sorinpet »

@soferman
Ai dreptate in proportie de 50%. O masina din clasa mica nu o poti compara cu una din clasa mare.
E clar ca aici e vorba de mere cu pere dar pe de alta parte (restul de 50%) cand pretul unui MINI cu dotarile pe care le am eu ajunge la 28400 Euro iar Passat-ul meu se invartea ca pret tot pe acolo...eh...aici nu-ti mai pot da dreptate.
Placerea de a conduce un MINI este o alta discutie si tine exclusiv de gusturi si preferinte.
@khuti
Tot nu mi-ai raspunsla intrebarea cu tipul de cd. Cum pot afla exact ce dotare e pe masina. La alte marci exista site-uri unde poti introduce VIN-ul sau codurile din cartea de service si aflii exact ce ai pe masina.
La Mini exista asa ceva? Daca nu...care e alternativa tinand cont ca masina e in leasing operational si nu pot vedea factura (presupunand ca scria pe ea si dotarile).
MINI Clubman 1,6 , 120 CP, CREM (Almost Full Options - Scaune piele sport, Navigatie, Trapa)
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: MINI CLUBMAN - Opinii/Intrebari/Sfaturi

Mesaj de razvan333 »

De ce nu faceti ca mine si impacati si impacati capra cu varza...am si Haudi si MINI...si imi plac amandoua :mrgreen:
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Scrie răspuns