Cumpar MINI Cooper cutie automata

Avatar utilizator
mmneg
Viteza 4
Mesaje: 384
Membru din: Mie Sep 09, 2009 6:49 am

Re: Cumpar MINI Cooper cutie automata

Mesaj de mmneg »

mai adaug parbrize in functie de noroc

ca un plus, la 6 ani m-am dus sa ii verific geometria si a iesit absolut perfect.
'02 Cooper - for fun BACK TO US :D , replaced by '07 320d touring - for Sasha :D
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cumpar MINI Cooper cutie automata

Mesaj de soferman »

Parbriz am schimbat si eu unul si urmeaza al 2 lea, (este frumoasa iarna in Romania mai ales cand ploua cu bolovani), problemele cu motorasele la geamurile electrice .... nu-mi prea plac, capete de bara, bielete (traim in Romania si se intelege), ambreiaj - ce vreau este cu cutie automata, daca s-a dus cutia pot sa fac un gratar cu masina, ABS-ul - ce Dumnezeu s-a intamplat cu el, ce l-a ucis?
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
mmneg
Viteza 4
Mesaje: 384
Membru din: Mie Sep 09, 2009 6:49 am

Re: Cumpar MINI Cooper cutie automata

Mesaj de mmneg »

deja mini-ul il poti compara cu dacia din 80, mereu ai cate ceva de facut la el.
'02 Cooper - for fun BACK TO US :D , replaced by '07 320d touring - for Sasha :D
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cumpar MINI Cooper cutie automata

Mesaj de soferman »

Este bine, inseamna cu nu te plictisesti de masina asta, iti rezerva mereu cate o surpriza :D .
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cumpar MINI Cooper cutie automata

Mesaj de soferman »

Cunoaste cineva masina asta, intr-una dintre fotografii observ ca mai este langa un MINI, ma gandesc poate a fost la ceva intalniri ale Club-ului.
http://cautare.mobile.ro/vehicule/showD ... abNumber=2
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cumpar MINI Cooper cutie automata

Mesaj de cristi o'RAL »

cred ca e Robert, doar la o intalnire a venit
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cumpar MINI Cooper cutie automata

Mesaj de soferman »

Avea cutie automata? Doresc sa aflu cat mai multe informatii despre aceasta masina, este masina prezentata aici http://www.mymini.ro/myforum/viewtopic.php?f=30&t=963 si aici http://www.autovit.ro/mini-cooper-C18151177.html.
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cumpar MINI Cooper cutie automata

Mesaj de razvan333 »

Masinuta de mai sus este de foarte mult timp la vanzare pe autovit. Ca sa fiu si eu obiectiv, ca posesor(tot al sotiei) de MINI cu automata, ar fi de preferat sa te feresti de R50 automate...cutia smuceste cand cuplezi D-ul si consumul este de la 15% in sus in Bucuresti(mie imi consuma intre 15 si 20 in functie de starea pe care o am :mrgreen: )
Dar, ca o concluzie, pot sa iti spun in acelasi timp ca nu as renunta la ea pentru nimic in lume...pur si simplu sunt innebunit dupa ea(si sotia), cu toate minusurile ei :D
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cumpar MINI Cooper cutie automata

Mesaj de soferman »

Cele din 2005 tot R50 sunt, intreb fiindca nu ma pricep la aceste coduri. Am mai citit pe forum despre problemele aparute la cutiile automate sau la masinile dotate cu cutie automata, dar majoritatea erau din 2002-2003. Urmeaza sa conduc masina, spune-mi te rog la ce anume trebuie sa fiu atent la cutia de viteza automata de la MINI C. ?!!!

Am vazut masina si este bine intretinuta, cel putin la interior. Spuneti-mi va rog, geamul de la pasager nu este one touch? Am observat ca masina este dotata cu un sistem audio care are si radio navigatie, stiti ceva despre aceste sisteme audio? Nu sunt un mare audiofil dar la masina de familie am BOSSE si sunt multumit de felul cum se aude.

Consumul este destul de mare pentru un motor de 1,6l fie el si cu cutie automata, am condus un Range Rover Vogue 4,4l benzina si consumul in Bucuresti era de 19 - 22%. sper ca placerea de a-l conduce (ocazional) sa depaseasca dezamagirea consumului.
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
razvan333
Veteran
Mesaje: 1837
Membru din: Dum Sep 19, 2010 9:05 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cumpar MINI Cooper cutie automata

Mesaj de razvan333 »

Daca urmeaza sa faci drive testul, lasa motorul masinii sa se raceasca si apoi vezi cum face cand cuplezi D-ul.Cand este cald motorul, nu prea smuceste decat foarte putin.Daca smuceste nu e o problema foarte mare, doar deranjanta...e vorba de niste valve si se pare ca nu se poate repara acest defect :mrgreen: Treci si tu cutia prin toate treptele inclusiv in manual si vezi cum schimba...sa stiii ca gandeste foarte mult pana schimba, inclusiv in sport, dar e foarte buna zic eu pt o femeie, este rapida exact atat cat trebuie.
Auditia pe sistemul OEM al masinii nu e extraordinara, este acceptabila, eu am schimbat difuzoarele cu JBL si HU Pioneer.
Consumul este mare doar daca tragi de ea, daca mergi cuminte si o lasi sa schimbe pe la 2200/2400, consumul va fi in jur de 13%.
Bafta :D
2002 MINI COOPER British Racing Green SOLD
Scrie răspuns