Cumpar MINI Cooper cutie automata

Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Cumpar MINI Cooper cutie automata

Mesaj de soferman »

Salutare,

Dupa cum spune si titlul topicului, doresc sa achizitionez un MINI Cooper (ideal S) cu cutie automata. Eu il voi conduce ocazional, masina este pentru sotie.
Daca sotia nu vroia neaparat cutie automata probabil il invitam pe Kemy la o bere si o negociere :).

Bugetul alocat este de 8000 €.

Rasfoind topicul am observat ca sunteti destul de corecti si obiectivi, acest lucuru m-a determinat sa apelez la ajutorul vostru.

De asemenea, va rog sa-mi spuneti care sunt posibilele probleme la Cooper-urile dotate cu cutie automata cat si eventualele hibe cu care se confrunta acest model.

Va multumesc si sper sa ma alatur voua cat mai curand posibil.

Johnny
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
gxt
Viteza 3
Mesaje: 255
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 4:48 pm
Localitate: BUCURESTI

Re: Cumpar MINI Cooper cutie automata

Mesaj de gxt »

Parerea mea, (no offence pentru cei care au cutie automata), convinge-ti sotia ca MINI este mult mai cool de condus atunci cand ai cutie manuala, il simti altfel, incomparabil cu orice alta masina pe care am avut-o pana acum. E adevarat, am condus numai manuale in calitate de proprietar cu drepturi depline, dar pe automate nu m-am obisnuit, nu-mi plac. Cea mai placuta senzatie la MINI este sa schimbi vitezele atunci cand simti, atunci cand vrei... :D
Gabriela
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cumpar MINI Cooper cutie automata

Mesaj de soferman »

Daca ar fi dupa mine si eu tot manuala mi-as lua, din pacate nu este alegerea mea.
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
Kemy
Viteza 6
Mesaje: 616
Membru din: Mie Noi 18, 2009 9:20 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cumpar MINI Cooper cutie automata

Mesaj de Kemy »

:D
Audi A6 C7 quattro 2012
MINI Cooper S R53 2003----Sold
BMW 320D e46 2004----Sold
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cumpar MINI Cooper cutie automata

Mesaj de cristi o'RAL »

gxt scrie:Parerea mea, (no offence pentru cei care au cutie automata), convinge-ti sotia ca MINI este mult mai cool de condus atunci cand ai cutie manuala, il simti altfel, incomparabil cu orice alta masina pe care am avut-o pana acum. E adevarat, am condus numai manuale in calitate de proprietar cu drepturi depline, dar pe automate nu m-am obisnuit, nu-mi plac. Cea mai placuta senzatie la MINI este sa schimbi vitezele atunci cand simti, atunci cand vrei... :D
Gabriela
Fişiere ataşate
like.png
like.png (6.7 KiB) Vizualizat de 5782 ori
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Avatar utilizator
io's
Veteran
Mesaje: 1661
Membru din: Mie Feb 10, 2010 5:22 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cumpar MINI Cooper cutie automata

Mesaj de io's »

"PUTEREA BATE CUPLU PT CA TOT TIMPUL VEI GASI O TREAPTA INFERIOARA UNDE SA O PUI"


ACS C30 - gone
D22
for sale https://www.olx.ro/oferta/nissan-np300- ... cbr5b.html
Chevy Colorado V6 LT
Imagine
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cumpar MINI Cooper cutie automata

Mesaj de soferman »

Multam pentru raspunsuri, se pare ca am ratat acest anunt.

Va rog sa-mi spuneti care sunt cele mai frecvente probleme intalnite la MINI Cooper. Am inteles ca service-ul este scump la MINI, eu conduc o japoneza si o revizie ma costa in jur de 1100 - 1200 lei, la inceput mi s-a parut mult, acum m-am obisnuit, asa ca ............. este chestie de obisnuinta ;) .


Multam.
Johnny
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
mmneg
Viteza 4
Mesaje: 384
Membru din: Mie Sep 09, 2009 6:49 am

Re: Cumpar MINI Cooper cutie automata

Mesaj de mmneg »

motorase geamuri, mecanisme rabatare scaune, senzor inclinare faruri, toba de esapament rugineste, motoras deschidere usa (de 3 ori mai scump ca la un bmw seria 3), amortizoare portbagaj, eventual pompa servodirectie. astea mi se par cel mai des intalnite

de exemplu la mine, masina pe care o am a fost in familie de noua, dupa perioada garantiei am refuzat sa mai fac reviziile in service-urile bmw. cu toate astea am schimbat tot ce era nevoie cu simt de raspundere, asa ca mai bine nu te baza pe criteriul carte service ci mai mult pe cum arata masina in ansamblu si cum merge motorul.
'02 Cooper - for fun BACK TO US :D , replaced by '07 320d touring - for Sasha :D
Avatar utilizator
soferman
Viteza 4
Mesaje: 316
Membru din: Mie Iun 29, 2011 1:07 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cumpar MINI Cooper cutie automata

Mesaj de soferman »

:shock: si eu care credeam ca daca am schimbat in 100K Km o caseta de directie si un injector inseamna lipsa de fiabilitate.
Mda, o sa verific toate cele mentionate mai sus, este adevarat ca uneori dragostea este oarba, nu mai vezi nimic cand iti doresti ceva.
2005 - MINI COOPER - cutie automata
2007 - Mazda 6
Avatar utilizator
cristi o'RAL
Moderator
Mesaje: 7295
Membru din: Lun Iul 13, 2009 2:02 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cumpar MINI Cooper cutie automata

Mesaj de cristi o'RAL »

dar alea sunt cazuri exceptionale, eu n-am schimbat pana in 125k nici caseta de directie, nici pompa de servo, nici motorase (care e adevarat ca se blocheaza, dar isi revin repede)... am avut doar chestii normale zic eu la km astia: ambreiaj, discuri, parbriz, bielete, capete de bara, planetara (lucruri care pana la urma cred ca tin mult si de drumurile din romania)
e adevarat ca ar trebui sa schimb ABS-ul care costa cat toate celelalte la un loc... dar inca nu l-am schimbat, deci nu se pune :lol:
fbi special agent dale b. COOPER

Intalnirea anuala a entuziastilor MINI ---> myMINI Days ---> http://www.facebook.com/myminidays


Imagine
Scrie răspuns